В начало на своята кариера Александрина Пендачанска беше „любимото дете на българската оперна сцена”. Едва 17-годишна изпълни ария на Виолета от „Травиата” на Верди – на 25 май 1988 г. в НДК, на тържествен концерт след майсторски клас на Гена Димитрова, съпровождана от Симфоничния оркестър на Националната опера. През юни 1989 г. дебютира в Националната опера със същата роля. Двадесет и петата годишнина от първото си изпълнение на голяма сцена ще отбележи с дългоочаквания концерт на 21 декември.
Александрина има в репертоара си десетки роли. Звучи невероятно, но те са над седемдесет. Някои от тях е научавала буквално за три дни. Други – с много повторения и усилия. Като Саломе – едно от последните й сценични превъплъщения в едноименната опера на Рихард Щраус, върху което е работила дълго. Днес оперната прима живее между България и света. Въпреки натоварената си програма в края на годината, тя успя да дойде в София, за да види българската премиера на „Да откриеш Саломе”. Филмът беше сред предложенията на Киномания 2013 в столицата. Представя известната певица в постановката на „Саломе” в Санкт Гален, Швейцария, превърнала се в сензация.
Аз работя по света, децата ми учат в чужбина, но никога не съм напускала истински България – казва Александрина.
В аудио файла може да чуете и отговори на въпросите: какво си спомня от първото си изпълнение в НДК, възможно ли е опитният артист да се погледне през очите на обикновения зрител, какво мисли за ситуацията у нас в момента.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..