В начало на своята кариера Александрина Пендачанска беше „любимото дете на българската оперна сцена”. Едва 17-годишна изпълни ария на Виолета от „Травиата” на Верди – на 25 май 1988 г. в НДК, на тържествен концерт след майсторски клас на Гена Димитрова, съпровождана от Симфоничния оркестър на Националната опера. През юни 1989 г. дебютира в Националната опера със същата роля. Двадесет и петата годишнина от първото си изпълнение на голяма сцена ще отбележи с дългоочаквания концерт на 21 декември.
Александрина има в репертоара си десетки роли. Звучи невероятно, но те са над седемдесет. Някои от тях е научавала буквално за три дни. Други – с много повторения и усилия. Като Саломе – едно от последните й сценични превъплъщения в едноименната опера на Рихард Щраус, върху което е работила дълго. Днес оперната прима живее между България и света. Въпреки натоварената си програма в края на годината, тя успя да дойде в София, за да види българската премиера на „Да откриеш Саломе”. Филмът беше сред предложенията на Киномания 2013 в столицата. Представя известната певица в постановката на „Саломе” в Санкт Гален, Швейцария, превърнала се в сензация.
Аз работя по света, децата ми учат в чужбина, но никога не съм напускала истински България – казва Александрина.
В аудио файла може да чуете и отговори на въпросите: какво си спомня от първото си изпълнение в НДК, възможно ли е опитният артист да се погледне през очите на обикновения зрител, какво мисли за ситуацията у нас в момента.
Канадският контратенор Никълъс Бърнс ще изнесе рецитал барокова музика в съпровод на Камерен оркестър. Музикалното събитие ще се проведе в Камерната зала на Софийската опера на 6 февруари. Ще прозвучат арии и инструментални пиеси от Йохан..
Любо Киров започва творческата си 2025-а с нова песен - "Пак с теб" , посветена на любовта и общия път на две близки души. "Пак с теб" е пореден сингъл от албума на изпълнителя "Ново сърце", който още с появата си през юни 2024 г. се превърна в едно от..
Anabel представя своя дебютен сингъл, зад който стоят години подготовка, труд и постоянство. Тя е Ана Сотирова и се занимава с музика от 4-годишна. Музикалният ѝ път започва от Voice Academy – частно училище за комплексно обучение на млади таланти – и..
LATIDA е вокално дуо, което напоследък утвърди своето място в музикалния живот на България не само с участието си в разнообразни проекти, но и с..