Една от специалностите в медицината, която с право може да бъде наречена „висш пилотаж”, е неврохирургията. Операциите в нея са с изключителна сложност. Изисква се висок професионализъм и отдаденост. Неслучайно призът в ежегодния конкурс на едно от най-престижните медицински списания у нас – „Форум Медикус”, е за екипа на Клиниката по неврохирургия в университетска болница „Св. Иван Рилски” в София. В клиниката, ръководена от проф. Марин Маринов, се извършват годишно повече от 2000 оперативни интервенции с голяма сложност. Тук например се оперират голям процент от случаите на тумори на мозъка у нас с помощта на модерна апаратура за диагностика и лечение:
„Нашата клиника е с най-голям технологичен потенциал в България. Тя е сформирана преди повече от 70 години и е с изключително голям принос за развитието на неврохирургията в цялата страна, посочва проф. Марин Маринов. В тази клиника са получили своята специалност и са сертифицирани всички неврохирурзи от страната. Тук през годините е работил един голям и с ярки индивидуалности колектив от неврохирурзи и невро-анестезиолози, който продължава да поддържа на много високо ниво стандарта в нашата област. При нас се обучават много специализанти и докторанти от всички краища на света. Екипът е голям – около 120 души: лекари, медицински сестри, санитари. Извършва се огромно количество сложни операции – около една трета от неврохирургичните интервенции в България. Причината да получим наградата е въвеждането на някои по-нови методи за лечение на неврологични заболявания като фармакорезистентните епилепсии и дълбоката мозъчна стимулация при болестта на Паркинсон. Тази година спечелихме и конкурс за изграждане на нова високотехнологична операционна, така че ние гледаме смело напред.”
Има ли текучество на кадри в Клиниката по неврохирургия? Знаем, че младите лекари все по-често поглеждат към възможностите за реализация зад граница?
„От нашия колектив имаме само двама души, които в момента работят в други клиники – в Германия и Англия, казва проф. Маринов. За наша радост, те се реализират много добре, но това не е тенденция. Като цяло в България има изтичане на завършващи млади лекари, но причината тук не е в Клиниката по неврохирургия, а в това, че има проблеми с ранното специализиране. Между другото аз съм и декан на Медицинския факултет и имам пряко отношение към кариерната реализация на младите лекари, които завършват. Фактите са доста тревожни. Много голям процент от тези лекари са с нагласа за работа извън страната. Младите хора желаят веднага да започнат специализация. България е член на ЕС и пазарът на труда е отворен за нас. Така че ние няма как да спрем тези хора и те имат шанса да опитат и навън. Някои от тях се връщат – има и такава тенденция, но е трудно да се каже, че тя е трайна.”
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...