Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софтуерният университет – мост между образованието и бизнеса

БНР Новини
Снимка: личен архив

България да се превърне в Силициевата долина на Европа и революция в образованието за софтуерни инженери – това са амбициозните цели, с които се е заел Светлин Наков. Пътят към реализацията им минава през първия по рода си у нас Софтуерен университет /СофтУни/, който ще отвори официално врати на 16 февруари. „Това е първият университет, който е ориентиран към индустрията и ще обучава студентите на това, което най-много се търси на пазара на труда. Ученето може да става само по един начин, чрез практика”, обяснява той. Самият Светлин, който е сред утвърдените софтуерни инженери у нас, има вече десетгодишен опит зад гърба си като обучител по програмиране. А за това, че гладът за подобни кадри е огромен, говорят цифрите. В ЕС дефицитът на кадри в IT сферата може да достигне колосалната цифра от 900 000 до края на 2015 г. У нас, по данни на бранша, недостигът е от около 27 000 програмисти и софтуерни инженери. Именно поради нуждата от кадри приемът в СофтУни ще бъде три пъти годишно. Той ще се осъществява с изпит по програмиране, като преди това кандидатите ще преминават безплатен двумесечен курс. Първият випуск ще започне обучението си на 7 май, а подготвителният курс стартира още в края на този месец. Интересът е голям. Само за два дни около 500 души са подали документи.

„Моята амбиция е да променяме България, да променяме икономиката и да й дадем много сериозен тласък – споделя Светлин Наков. – Ние ще започнем с няколко хиляди човека в София и постепенно ще организираме курсове и в други градове, включително и в по-малки, не само във Варна, Бургас и Пловдив, но и в Търговище, Хасково, Монтана и т.н. Но това ще отнеме време, няма да стане веднага. Ще го правим с доброволци преподаватели, с помощта на местни организации. Моята идея е да направим революция в образованието за софтуерни инженери и да дадем възможност на всеки човек в България, който иска да учи програмиране, да може да го направи и да си осигури бъдеще, професия, работа и добър жизнен стандарт.”

Намерението на Светлин Наков е всяка година през подготвителния курс да преминават около 5000 души. Ситото след това обаче е голямо и до финала ще достигат едва около 15-20%. „Тези, които завършат, наистина са добри. Професията ни не е лесна и за да се справи човек, необходимо е през първата година да практикува по 10-12 часа на ден”, обяснява Светлин. Обучението в СофтУни може да бъде присъствено или онлайн. Разделено е на 6 нива по 4 месеца. Упражненията и работата по проекти заемат съществена част от учебния процес. Системата на оценяване е различна от познатата ни в традиционните университети.

„Ние имаме точкова система, при която изпитът формира само 60% от оценката – обяснява Светлин Наков. – Останалите са от дейности, свързани с взаимопомощ с колеги в учебния процес, принос към дискусионния форум, участие като асистент в университета и др. За всичко това даваме точки и така човек се класира по-напред. Класирайки се по-напред, може да учи безплатно, да започне работа или стаж във фирма по-рано от другите и да прогресира в университета със своите знания и извънреден труд.”

Още преди университетът да е стартирал официално, фирми от бранша проявяват сериозен интерес за партньорство. Вече двайсет от тях са изявили готовност да се включат, отпускайки стипендия за студенти в СофтУни срещу ангажимент за работа след завършване.

„Ние сме предвидили стажове в Силициевата долина в САЩ във фирми като Фейсбук и Гугъл. Имаме вече договорки с тях, но аз предпочитам първо да попълним нуждите на нашата индустрия и след това да мислим за САЩ и за износ” – казва Светлин Наков.

Досегашният му опит като обучител по програмиране показва, че 95% от завършилите започват успешно работа. Преминалите успешно през всички нива на обучение в СофтУни получават диплом, удостоверяващ придобитите практически знания и умения. Тези, които искат обаче да получат документ за висше образование, ще трябва да продължат обучението си още година-две в университет-партньор на Софтуерния.

„В момента си партнираме с МТ&М Колеж по маркетинг, мениджмънт и предприемачество, където съвместната специалност е IT предприемачество – обяснява Наков. – Подготвят се хора, които ще бъдат ръководители на собствен бизнес в областта на софтуерните технологии. Първите две години те се учат на програмиране и технологии при нас. След това продължават с мениджмънт, маркетинг, иновации, предприемачество, управление на проекти, икономически дисциплини и могат да разберат как работи една фирма. Надеждата ни е тези хора да поведат новото поколение на иновационната екосистема, т.е. ние да правим не просто аутсорсинг и да пишем някакви проекти на ишлеме за чужди организации, а по-скоро ние да сме иноваторите, хората, които правят продукти и ги продават в целия свят. Това е част от моята голяма цел – България да стане Силициевата долина на Европа.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жителите на Змейово празнуват пелина, чиято рецепта ревниво пазят

Старозагорското село Змейово днес, 21 декември, отбелязва своя традиционен празник на пелина. По стар български обичай, гостите ще бъдат посрещнати с хляб и сол на площада пред читалището, а над 150 самодейци ще се погрижат за доброто им настроение с..

публикувано на 21.12.24 в 09:10

Планинският курорт Боровец официално открива зимния сезон

Със светлинно и звуково представление планинският курорт Боровец в Рила днес официално дава начало на зимния сезон. Светлинната прожекция ще бъде от 17.00 ч. на писта "Рила". Ски зоната ще бъде отворена от 8:30 до 16:30 ч. До 27 декември лифт картата може..

публикувано на 21.12.24 в 08:40
с. Кладница, Перник

Над страната ще премине студен фронт с валежи от дъжд и сняг

В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..

публикувано на 20.12.24 в 19:00