Днес дамският дует на "Калейдоскоп"- Нора Георгиева и Ваня Минева- ви срещаме с Нешка Робева. Поговорихме си с нея в гримьорните на видинския драматичен театър, докато танцьорите от трупата й "Нешанъл арт" се подготвяха да взривят сцената със спектакъла "Среща в "Споменът". А до нея се усмихваше една чаровна млада жена- нашата землячка Катя Йорданова, която вече 10 години е с трупата.
Музиката в спектакъла стъпва на световни и български хитове от 30-тте години на миналия век до днес. Действието на спектакъла се развива в столичен ретро клуб с името "Споменът" и сюжетът предполага, че в този клуб влизат хора от различни поколения. Тази отворена сценична формула позволява един фриволен микс, в който идеално си лягат една след друга песни като например "Нашият сигнал" на Емил Димитров и дуетът на Джон Траволта и Оливия Нютън Джон от филма "Брилянтин". А наред с горещата "Ламбада" и "Разпутин" на "Бони М" звучат танго, френски шансон, туист, рок, хип-хоп, нашенски хора. Как това пътешествие в романтиката на миналия и настоящия век въздейства на публиката можете да разберете, само ако сте в зрителната зала. Питам Нешка Робева защо среща и защо в "Споменът"?
"За разлика от спорта тук няма ограничения, правила, регламент. Важни са посланията. Вече 12 години сме на сцена. И всеки следващ наш спектакъл е различен. Приятно е, когато след всяка премиера оценките за нашата работа са, че точно този спектакъл ни е най-силният. В първия ни спектакъл- "Два свята"- имаше повече художествена гимнастика- имаше уреди от гимнастиката. С всеки следващ спектакъл спортът е все по-малко. Това, което винаги търсим, е връзката с фолклора. И лекото напасване на българските ритми с мелодии от различни точки на света. Тези търсения продължават и в следващия ни проект."
Сред удивителните млади хора, с които Нешка Робева работи, е и една наша землячка- Катя Йорданова. А да е в тази трупа за Катя е сбъдната мечта.
"През 2003 година завърших училището по изкуствата във Видин. Заминах за Пловдив и завърших Музикалната академия. Още като танцьорка в ансамбъла на видинското читалище "Цвят" мечтаех да танцувам в трупата на Нешка Робева. Смелостта да избера танците дължа на моя учител Цветан Лозанов. Дължа всичко на Цветан Лозанов. Той ми даде основата и любовта към танците. Един ден се реших и отидох на кастинг. Така започна осъществяването на моята най-голяма мечта"- споделя Катя Йорданова.
Със спектакъла "Среща в "Споменът" Катя се върна на видинска сцена след 10 години отсъствие и прибави към своите спомени едно красиво изживяване- вълшебството на танца, дългите аплаузи на своите съграждани, усмивките и щастливите им сълзи.
За да ни докаже още веднъж верността на посланието на спектакъла: "Спомените са единственото богатство в живота, което никой не може да ни отнеме!"
Ето какво още открих на сайта neshkaart.com: Трупата "Нешанъл арт" съществува повече от 10 години. Дебютът на първия й спектакъл "Два свята" у нас е на 12 декември 2000 година в зала №1 на НДК. Отново в зала №1 на НДК е премиерата и на вторият спектакъл- "Орисия"- на 22 ноември 2002 година. Танцьорите са извикани "на бис" 4 пъти, а сценаристът, хореограф и режисьор на спектакъла- Нешка Робева- е вдигната на ръце от Боян Радев. През 2004 година е премиерата на третия спектакъл "Готови ли сте", адресиран предимно към младежка публика. През май 2006 е премиерата на "Арамии", а година по-късно излиза и спектакълът "Бежанци". Да припомним още спектаклите "Видрица"; "Танго по български"; "Купонът"; "Забравени"; "Чудесата на България". До сега спектаклите на "Нешанъл арт" са играни пред повече от половин милион души. Обиколили са над 20 страни в три континента. "Два свята" е първото българско шоу, стъпило на Бродуей. Освен със световна, трупата се сдоби и с космическа известност- Международният звезден регистър нарече звезда с името "Два свята".
Нешка Робева е родена на 26 май 1946 година в Русе. Завършва хореографско училище. Състезава се в националния отбор по художествена гимнастика. Вице световна шампионка за 1969 година. В продължение на 25 години е старши треньор на българския национален отбор по художествена гимнастика. За този период нейните възпитанички са завоювали 294 медала, 7 абсолютни световни, 10 европейски титли и 2 вице олимпийски титли. За изключителни постижения в работата си Нешка Робева е носител на почти всички държавни отличия, както и на грамота за принос към световния женски олимпийски спорт.
През 2000 година Нешка Робева приключва с треньорската си дейност и се връща в първата си специалност, като създава трупа от 35 момичета и момчета и си поставя за цел да представи чрез съвременно интерпретиране българския и балканския фолклор. Постановките "Два свята" и "Орисия" добиват изключителна популярност.
Благодаря на Иво Каменов за авторските снимки, публикувани в този материал- всички те са от спектакъла "Среща в "Споменът", представен на видинска сцена на 27 октомври 2012 година.
В "България днес" на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на чудесен български език да говори за силата на корените и обредите по нашите земи. Как виждат..
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..