Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще върнем ли младите от чужбина

Снимка: Милка Димитрова

Срещи с представители на академичната общност на българските студенти в чужбина – това е началото на акцията „Работа за мен” на българската Агенция по заетостта. В седем европейски столици са представени възможностите за посредничество при намиране на подходяща работа на желаещите да се завърнат в България млади висококвалифицирани специалисти. Но да хвърлиш пари, време, труд, за да получиш възможно най-високата степен на образование, а връщайки се у нас да ти предлагат възнаграждение, с което не можеш да поддържаш нормален стандарт на живот – колко от завършилите в чужбина млади българи биха приели подобно решение?

Изключения сигурно ще има. Някой го мъчи носталгията. Друг пък може да открие добри възможности за бързо кариерно израстване, за да се завърне у нас сега. Има и работодатели, които наистина са готови да оценят достойно уменията на съответния специалист, само за да го задържат в екипа си. Въпрос на време е да се види доколко оптимистичен край ще има подобен акт на Агенцията по заетостта.

Засега на специалния e-mail на агенцията – rabotazamen@az.government.bg, са изпратени 100 CV-та. За срещите си с български студенти в Мадрид, Париж и Лондон експертът Елена Каменова казва:

„Много от тях имат желание да се приберат и изразиха опасения по какъв начин могат да се реализират в България. Те могат да разчитат на Агенцията по заетостта като партньор, който наистина ще осъществи необходимата връзка между работник и работодател, тъй като те са далече от България и нямат личния контакт. Младежите се интересуваха с кого ще бъдат свързани: само с български или и с чуждестранни компании. Към кого ще насочим CV-тата им и по какъв начин ще се осъществи контакта. Дали наистина ще има последващ контакт от наша страна в момента, в който те си изпратят CV-та. След като в интернет бъде създаден профил на тези лица, те ще бъдат насочени към работодатели, които проявяват интерес към тях и образователното им ниво. Благодарение на изпратените автобиографии и на профила, който ще им бъде изграден в интернет, ще се намери оптималният вариант за тяхната реализация тук в България.”

Екип от експерти в Агенцията по заетостта ще поддържа чрез e-mail връзка с българите, учещи в чужбина, или с такива, които вече са завършили образованието си там, посочва Асен Ангелов, изпълнителен директор на агенцията. Всеки млад човек с добра квалификация може да ни пише как вижда своето място в България, да представи автобиография и други документи, чрез които експертите да изготвят точен и прецизен негов профил. Очакванията си младите могат да споделят и в социалната мрежа. Веднъж седмично Асен Ангелов ще разговаря „на живо” с тях чрез интернет.

„Съвсем скоро ще се свържа с големите работодатели, представители на международни компании в България, но и с български компании, които имат интерес от висококвалифицирани експерти продължава Ангелов. – Ще търся тяхното сътрудничество. Така че винаги, когато имаме подходящ кандидат за длъжности, от които пък те имат интерес, да го насочваме по най-бързия и лесен начин, като си спестим всички административни процедури.”

Добрите намерения на Агенцията по заетостта не будят съмнение. Но истината е, че такива акции ще станат безполезни, когато ситуацията у нас се промени. И вместо да каним младите български специалисти да се връщат в България след завършване на образованието си в други държави, повечето от тях да остават и да правят кариера тук по собствено желание, без да са поканени. А пътят към това все още е дълъг…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 8

В осмия брой на предаването с водещ Красимир Мартинов разказваме за б ългарските стъпки в далечна Бразилия, описани в книгата на Даниел Методиев. От Венета Николова научаваме какво  предлага българската закусвалня на Шошана в Сао Пауло, а с..

публикувано на 11.07.24 в 12:00

Сървайвър по български или как оцеляват хората от с. Радево

Село Радево се намира в Североизточна България, в община Аксаково, недалеч от морската ни столица Варна. Разстоянието е около 30-40 мин. път с кола. В Радево постоянно има не повече от 60 жители, като повечето са на възраст над 60-70 години, а за..

публикувано на 11.07.24 в 10:25
Димитър Главчев

България иска от Скопие връщане към договора за добросъседство от 2017 г.

"Обсъдихме, как НАТО да стане по по-силен, залагайки на колективното, като същевременно бъде усилена отбраната на всяка страна член", заяви служебният премиер Димитър Главчев. Той добави, че в дискусиите във Вашингтон на срещата на върха по повод 75-тата..

публикувано на 11.07.24 в 08:54