Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторски идеи и нови посоки за кавалджията Недялко Недялков

БНР Новини



„Искам да кажа…” звучи като начало на изречение, а продължението може да бъде в различни посоки. Недялко Недялков е избрал това заглавие за своя втори авторски албум заради пъстротата от теми и разнообразието от стилове, представени в него. Солист на Оркестъра за народни музика при БНР, участник в проектите на Жорди Савал (един от които спечели „Грами”), известният майстор на кавала споделя с приятелите на Радио България своите нови музикални идеи. Сред тях е „Руменица” в 7/8, размера на ръченицата. А Румен се нарича близък приятел на автора, който подкрепя проектите му. Заглавията са общо единадесет. Единствената песен е в изпълнение на Тима Недялкова. „Тази песен остана като наследство от моя баща, който беше потомствен музикант” – пояснява кавалджията.

Работата върху „Искам да кажа” е продължила малко повече от две години. Всички пиеси са на Недялко, с изключение на две, чийто автор е Георги Андреев. „Ария на Родопа” и „Финал” са части от по-мащабна творба за симфоничен оркестър, в които известният инструменталист изпълнява соловата партия. Гост-музиканти са перкусионистите Стоян Янкулов и Калин Вельов, гъдуларят Пейо Пеев, Ангел Димитров – китара и тамбура, Николай Антов – китара, Венцислав Радев на тъпан. Има и чужденци – Хакан Гюнгьор от Турция (канун) и Кирякос Тапакис от Гърция (уд). „Пиесите не са подчинени на единна концепция. Обединяващо е заглавието… Искам да кажа различни неща” – думи на Недялко Недялков.

Недялко Недялков не само е автор и солист на пиесите в албума. Негова е идеята за дизайна, изграден върху графика от 1865 г. На нея френски художник е изобразил София с изглед към Витоша. В центъра на изображението са три храма – църква, джамия и синагога. Мястото на преден план днес е известно като „Лъвов мост”. В анотациите към диска четем възторжени оценки от български и чуждестранни специалисти . Акцентът в тях е върху таланта, инвенцията и професионализма на Недял, както го наричат приятелите му. Един от най-известните европейски композитори Фабрицио Касол пише:

„В какво се крие тайната на Недял?… В неговото себераздаване, което повелява уважение без да го налага? В заразителната сърдечност, с която откликва всеки път? Или може би в радостта му от споделянето? Никой не би могъл да каже. Той е мистерия и като ненадминат бижутер оформя изкуството си, превръщайки го в един съвършено шлифован диамант.”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Несломен"

Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...

публикувано на 26.11.24 в 10:15

"Ад"

25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства, международни организации и НПО да поставят фокуса на общественото внимание върху този проблем, чиито реален..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва своята 30-годишнина

На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три десетилетия от основаването си. Създател и диригент на хора е проф. Стефан Драгостинов, който и този..

публикувано на 23.11.24 в 11:15