Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование с френско качество в България

БНР Новини
Фабрис Клерфьой
Снимка: личен архив

Франкофонският институт по администрация и управление (ФИАУ) е учебно заведение, което предлага достъп до магистърски програми, подготвени в сътрудничество с френски университети и преподаватели. Създадена през 1996 г. в София да подпомага френскоезичното обучение на студентите от Централна и Източна Европа в областта на администрацията и управлението, тази институция затвърждава с течение на времето своята репутация на културно и научно средище от световно ниво, в което ценностите на франкофонията са издигнати на висота. На 14-и март тази година, възпитаниците от шестнадесетия випуск на ФИАУ получиха дипломите си на впечатляваща церемония, организирана в Аулата на Софийския университет в присъствието на част от космополитния екип от преподаватели на Института и множество гости.

Кристина Хунариян от Армения споделя впечатленията си от лекциите в института:

„По образование съм филолог – с постъпването ми във ФИАУ успях да се ориентирам към икономиката, област, в която институтът предлага доста добри възможности за обучение и реализация. Усвоените познания по икономиката и мениджмънт ще ми бъдат от полза за моето професионално развитие в бъдеще. Определено не съжалявам, че избрах това учебно заведение.”

Десислава Симеонова от България също завършва обучението си във ФИАУ през 2014-а година:

„В това първокласно учебно заведение придобих доста познания и умения, които ще ми бъдат полезни в моя професионален път. Да бъда част от възпитаниците на тази институция ме прави изключително щастлива – това е едно прекрасно начало за моята кариера!”

Давид Люка идва от Франция, за да следва във ФИАУ:

„Преди да дойда тук, завърших магистратура по география във Франция. След това реших да продължа обучението си в друга магистърска програма, а България се оказа един изключително подходящ избор. Във ФИАУ изучавах мениджмънт, това ми позволи да науча доста неща, които не бих могъл да усвоя във Франция. Тук, в София, имах шанса да уча редом с много чужденци, в учебно заведение, което предлага магистърски програми на изключително ниво, с високо квалифицирани преподаватели. Прекарах една година, изпълнена с невероятни преживявания в България и във ФИАУ.”

Поискахме мнението и на един от преподавателите в института – Фабрис Клерфьой, който преподава и в Университета в Нант:

„Преподавам във ФИАУ от 15 години, където чета лекции в областта на маркетинга във фирменото управление и областта на услугите. Подобен тип магистърски програми съществуват във Франция вече повече от 50 години – те предоставят двустранна професионална квалификация на студенти, които преди това са дипломирани в други научни дисциплини. Например в шестнадесетия випуск на ФИАУ имаме инженери, програмисти, юристи, филолози – всички те получават при нас познания по управление, които след това им помагат да се интегрират в различни фирми. Предимството на тази диплома, е че тя се ползва с изключително доверие от страна на работодателите, които не се колебаят да наемат студените, завършващи ФИАУ.”

Всички тези мнения показват приноса на Франкофонския институт по администрация и управление за развитието на висшето образование в България. Съществуването на подобни чуждоезикови образователни средища в нашата страна, със сигурност ще спомогне за подобряване качеството на дипломите и за привличане на чужди специалисти в родните университети.

Досега IFAG са завършили общо около 1200 човека от 40 държави, от които приблизително 850 студенти от Балканите (в това число и около 650 българи).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В личен план 60% от българите са доволни от 2024 г., оптимисти за 2025 г. са 47%

Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г.  Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..

публикувано на 20.12.24 в 12:08

Отварянето на граничния преход Рудозем – Ксанти е историческо събитие

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница  "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...

публикувано на 20.12.24 в 12:00

БДЖ предлага празнично пътуване с Дядо Коледа

Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..

публикувано на 20.12.24 в 08:10