Роботи, които разпознават гласови команди и изпълняват различни задачи. Ако доскоро това бяха само персонажи от научната фантастика, то напоследък те започват да се превръщат все повече в реалност. Прогнозите на учените са, че до 15 години те ще влязат в дома ни и ще се превърнат в наши помощници. С развитието и усъвършенстването на изкуствения интелект са се заели изследователи от цял свят, в това число и българи. Сериозни постижения в тази насока има Институтът по системно инженерство и роботика към Българска академия на науките. Негови представители са разработили фамилия роботи – Робко 11, Робко 12 и нова мобилна робо-платформа. Финансирането е по европейски проект на Седма рамкова програма за научни изследвания.
„С помощта на тези роботи ние сме в състояние да направим крачка напред в индустрията и да помагаме в зони, където има вредни химикали, радиоактивно заразяване – обяснява за Радио България акад. Чавдар Руменин, директор на Института по системно инженерство и роботика. – Един робот може да бъде в ползва освен на индустрията – да пренася тежести, да работи в рискови зони, но може да намери приложение в областта на националната сигурност, както и да бъде в помощ на човека или това са т.нар. сервизни роботи. Имаме такъв проект „Технологии за независим живот и социално включване”, финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Целта е да помогнем на възрастни и на хора в неравностойно положение, да направим живота им по-пълноценен, социализирайки се по един по-естествен начин.”
Очакванията са първоначално цената на подобен робот-асистент да бъде колкото тази на лек автомобил. „Масовото му производство обаче ще доведе до падането на тази цена, така че да влезе в дома на всеки нуждаещ се човек”, твърди доц. Найден Шиваров, който е един от учените, работещи над фамилията български роботи и добавя:
„Те ще живеят в дома им и ще ги подпомагат през цялото денонощие, изпълнявайки различни задачи, като например да донасят храна, вода, да се свързват през интернет с близките, със социални работници, лекари. При спешни случаи роботът ще се свързва с Бърза помощ. Това ще бъде възможно благодарение на разработения софтуер, с помощта на който те ще могат да разпознават движения, предварително ще бъдат програмирани да изпълняват конкретни задачи през определен интервал от време.”
Изкуственият интелект може да бъде програмиран според нуждите на съответния човек. Например той ще дава лекарства на определен час. Ако човекът откаже да ги изпие, домашният помощник ще се обади по телефона на роднина. Българските учени продължават да работят над софтуера, като целта им е роботът да бъде напълно безопасен за човека. Възрастните и хората с увреждания ще имат също възможност да избират между различни възможности за управление и комуникация с него чрез джойстик, таблет или просто чрез говор и жестове.
Учените от Института по системно инженерство и роботика работят по още много други проекти, като например безконтактен електромер, предаващ гласова информация в помощ на незрящи, крачещ мобилен робот, роботизирана ръка и др.
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с напредването на деня ще намалее. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4° – по-високи..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..