Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция Mobcon и бъдещето на мобилните технологии

БНР Новини
Снимка: www.phonearena.com

Преди 15 години обемисти мобилни телефони с монохроматичен дисплей и възможност за изпращане на текстови съобщения бяха върхово постижение в сферата на комуникациите. Днес приемаме мобилния телефон за даденост и избираме от модели, чиито функции дори не познаваме напълно. Миниатюрни чипове съхраняват стотици гигабайта информация, а безжичната връзка с интернет смятаме за необходимост.

Мобилните технологии и комуникации осезаемо променят света и са една от най-бързо развиващите се сфери на технологията. Но какво наистина ни очаква в бъдеще? Отговор на този въпрос се опитва да даде конференцията Mobcon, която ще се проведе за първи път в България. Повече от Николай Любчев, един от организаторите на събитието:

Снимка: mobcon.bg„Това е конференция за мобилни технологии и тяхното използване за програмиране на мобилни устройства. Конференцията ще бъде на пети април в София. Предишните две издания на Mobcon бяха в Минеаполис, САЩ. Целта на събитието е да събере на едно място лектори от световни компании, лидери в областта си, като Google, Soundcloud, Mozilla. Тези лектори ще се срещнат със специалисти от България и региона, които имат интерес в мобилните технологии. На конференцията ще бъдат представени повече от 20 лекции в пет паралелни потока. Лекциите ще бъдат в сферата на разработване на софтуер за мобилни устройства, монетизацията на мобилни приложения, мобилните технологии от гледна точка на големите компании и други. Ще има и чисто технологична част. Ще се разгледат и въпроси за дизайна на приложенията от гледна точка на самите потребители.”

Попитахме господин Любчев кои са най-новите и интересни постижения и се поинтересувахме от модата в мобилните технологии.

„В последните години се наблюдава бум на смартфоните. В света има повече от 1,7 милиарда смартфона в употреба, като през 2017 година се очаква техният брой да достигне 2,5 милиарда. Освен смартфони, в употреба са и много други устройства като таблети, умни часовници и други. Скоро дори и домакинските уреди ще имат своя операционна система. Сами разбирате, че това е един огромен пазар, който ще продължава да расте. Едно от нещата, които навлизат в живота ни, все повече са така наречените ‘wearables’ или вещи, които притежават собствена операционна система и могат да измерват например дали ходим правилно, нашия пулс и доста други интересни неща, които да подобрят начина ни на живот.”

Значителен брой българи използват „умни” телефони в ежедневието си и тези устройства постепенно се превръщат в основен инструмент за достъп до информация. Програмите на БНР вече също могат да се слушат на таблети, смартфони и други устройства, благодарение на новото безплатно мобилно приложение, което е достъпно в Google Play. В най-скоро време Радио България също ще предложи на потребителите собствено мобилно приложение.

България е една от страните с добри компютърни експерти, но бурното развитие на технологиите прави техния брой недостатъчен. Според анализатори потребностите на индустрията ще стават все по-големи и търсенето на експерти, специализирани в сферата на мобилните технологии, ще расте. Български студенти също ще вземат участие в Mobcon, наред с програмисти и експерти от цял свят. По време на събитието ще бъдат представени и проектите финалисти в конкурс за най-иновативна идея или прототип на мобилно приложения, а трите най-добри проекта ще получат парична награда. Целта е стимулиране на развитието на младите експерти в областта на мобилните технологии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ясен Томов

България търси алтернативни варианти за евакуация на сънародниците ни от Ливан

Извеждането на български граждани от Ливан, извършено с два полета до България, вече изглежда трудно осъществимо, смята посланикът ни в страната Ясен Томов. По думите му, следващ полет е рискован, затова и се обмислят алтернативни варианти как..

публикувано на 03.10.24 в 16:14

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 20

В брой 20 на предаването слушайте : За работата на Центъра за славянски езици и култури Лисабонския университет и българския лекторат в най-голямото висше училище в Португалия – разговор с проф. Георги Христовски и ас. Ана Карина..

публикувано на 03.10.24 в 12:00

До 15 октомври “България Еър” спря полетите до Израел

Поради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA), “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи на своята интернет страница националният..

публикувано на 03.10.24 в 10:41