Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Иванова: На стана извайвам душата си

БНР Новини
Снимка: личен архив

Художничката Таня Иванова от Нова Загора се е посветила на едно твърде специфично занимание. Тя тъче гоблени и пана от вълнена прежда и рисува върху коприна и други материи. Да, именно, тъче гоблени, които обикновено другите шият. Пъстри цветя, икони, други образи и шарки грейват под умелата й ръка. Младата жена не е многословна, изразителността на спестените думи прехвърля върху поредното си произведение, хрумването за което може да се роди и в най-необичайния час. „На стана се ражда това, което преди това е накарало сърцето да потрепне”, казва тя.

Когато се усамотя с нишките на преждата, от която изтъкавам виденията си, аз влизам в един друг свят. В него няма упреци, злоба, завист, вина, оправдания. Това е моят свят на сънувани мечти и мечтани сънища, свят на цветна обич и обичани цветове. Свят, роден от допир и ласка на фантазия и реалност. Свят, свит в шепа и разпръскващ се на капки любов, свят, който искам да бъде и на другите, защото красивите неща трябва да са споделени.

СнимкаТридесет и четири годишната художничка е завършила Художествената гимназия в Сливен през 1997 г. Оттогава има участия в 11 изложби в страната – самостоятелни и заедно с други художници. На тъканите й гоблени се радват и много българи, живеещи в чужбина. В град Батак преди време прави самостоятелна изложба на рисувани върху коприна български шевици. Всъщност, както Таня Иванова признава, има годишно време, в което се тъкат гоблени, а в друг сезон може да се рисува върху текстил. Гоблените изработва на килимарски стан, на който се тъче вертикално и само с пръсти, за разлика от другите популярни хоризонтални станове, които са с педали и почти нищо не се върши на ръка. Докато обяснява това, несъзнателно гали многоцветната вълнена прежда.

На стана работя предимно през зимата, защото лятото е много горещо и преждата се мокри от влажните пръсти, казва тя. – Определено зимата е времето за тъкане. Не може да се работи на стана и при влажно време, а тук, в Нова Загора, често времето е такова и има мъгли. Когато е влажно, основата се отпуска много, защото е памучна и поема влага. Така че не винаги е удобно да се тъче. А когато дойдат пролетта и лятото, отдавам повече време на рисуваните шалове, които освен това и по-лесно съхнат в топлото време.

Има дни, в които ми се сяда на стана, а в други просто вдъхновението не идва, продължава Таня Иванова. Признава, че твърде често предпочита усамотението на нощта, когато образите изникват по-лесно.

Понякога ми се е налага да претворя картина, по-точно икона от схема на гоблен за шиене. Имам такива икони, които са тъкани по схема. Едната е „Молитвата на Христос”, другата е на свети Димитър. Макар че е по-лесно да тъчеш по схема, аз предпочитам да направя собствен модел или проект по някаква тема, да сътворя нещо мое. Обичам да работя с най-различни материали. Хубаво е, когато всичко е смесено – с тънки прежди, с блестящи, с по-плътни, така се получава релеф. В началото боядисвах преждите сама, но това зависи и от мястото, където човек живее. А в апартамент малко трудно стават тия неща, затова вече предпочитам да купувам готови прежди.

Снимка














По поръчка на българка, живееща в чужбина, изработила наскоро и иконата на Свети Йоан Рилски чудотворец, светецът закрилник на българите. Тъкането на тази икона беше много трудно, отне ми повече от три месеца. А и с преждата трябваше да се внимава – и за цвета, и за еднаквата дебелина. Напоследък обаче предпочитам да изработвам пана с различен релеф и в добавка – декоративни елементи по тях, казва Таня Иванова. Що се отнася до рисуваните шалове върху текстилна материя, в последно време рисува предимно върху шифон. Естествената коприна е твърде задължаваща и се носи най-общо при официални случаи, а на мен ми се иска шаловете ми да се използват и в ежедневието, например наметнати върху дънково яке, добавя тя. През миналата година художничката стана носител на наградата „Пазител на традициите” на Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите. И публиката, и журито дадоха гласовете си за нея. А това я задължава да продължи да предава уменията и занаята си на по-младите, които също като нея са докоснати от вдъхновението и красотата на цветовете и образите.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ВАС отново не си избра председател

Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..

публикувано на 28.11.24 в 11:28

Между София и Пиза тръгва директен полет

От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Бъдещето на пазара на недвижими имоти в столицата обсъждат експерти

Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на недвижимите имоти в българската столица и региона. Ще бъде представен анализ на ситуацията на пaзapа,..

публикувано на 28.11.24 в 06:00