Тази седмица генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен проведе в София срещи с президента, премиера и министрите на отбраната и външните работи на България. Потвърди се предположението, че гостът ще поиска страната да превъоръжи военновъздушните си сили със западни изтребители. Руските са несъвместими с летателните машини на НАТО, а поддръжката и модернизирането им зависи изцяло от руската компания РСК "МиГ". Събеседниците на генералния секретар бяха изразили склонност за подобно превъоръжаване още в дните преди посещението, но въпросът е с какви средства то да стане. НАТО иска от съюзниците си да заделят за отбрана 2% от брутния вътрешен продукт, а сега България е под 1,5%. Ето защо, освен варианта сама да придобие машини на втора ръка, тя проучва и възможността за съвместна покупка с други държави от Източна Европа. Решение правителството трябва да вземе към средата на тази година.
Русмусен не изключи евентуално разполагане на военни части и техника на НАТО в България с уговорка, че това би станало след като алиансът актуализира отбранителни си планове. Актуализация се очаква в близките дни.
В контекста на обсъжданията на предстоящата среща на върха на НАТО, българската страна изрази твърда подкрепа за отправянето на покана за присъединяване към Черна гора.
Както се очакваше, основен акцент бе поставен върху развитието на украинската криза. В това отношение българската страна остана на позицията, че единствените средства за разрешаване на кризата са политическият диалог и дипломатическите инициативи.
Визитата на генералния секретар бе внимателно следена от руската страна. В деня на разговорите посланикът на Москва в София Юрий Исаков отхвърли твърденията, че руски самолети извършват извънредни полети край българското въздушно пространство. И даде да се разбере, че напрежението около кризата в Украйна не се е пренесло върху руско-българските отношения. В потвърждение съобщи, че посещението на председателя на руската Дума в България в началото на май не е отменено, а няма промяна и в намеренията за визита на председателя на българския парламент в Русия. Преди седмица посланикът се договори с премиера Орешарски през юни да се проведе и заседание на смесената българо-руска комисия.
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...