Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Площад във Франция носи името на скулптора Боян Райнов

БНР Новини
Снимка: Венета Павлова

Снимка„Директно от Париж” се нарича изложбата, открита на 15 април в галерия „Средец” на Министерството на културата. В нея са събрани творби на известния художник и скулптор Боян Райнов, син на не по-малко прочутия български интелектуалец проф.Николай Райнов – художник, писател, преводач, теоретик на изкуството. Съдбата на Боян Райнов е белязана от успехи, но и от голяма драма – плод на Студената война. През 1946 година той и съпругата му (също скулптор), заминават за Париж. Там се ражда и дъщеря им – Диана-Мария. „Бях на четири годинки, когато се наложи майка ми да пътува за България, взе и мене. След това нея не я пуснаха обратно и ние останахме в София” – разказва в интервю за Радио България Диана-Мария Райнова. Тя вижда отново баща си едва през 1978 г.

„Той е изключителна личност. Както казва моята дъщеря, „дядо ми е майстор на обичта” –  продължава Диана Райнова. – Отворен към всички хора, домът му – също. За разлика от някои французи, при него всеки можеше да влезе, да разкаже мъката си или радостта си. Това пък му даваше вдъхновение за неговото творчество. Много топъл, много мъдър човек.”

След демократичните промени у нас, в София два пъти се организират изложби с негови скулптури. Сега, в галерия „Средец”, освен пластики, могат да се видят непоказвани негови рисунки с туш, перо, темпера и акварел, литографии, илюстрации. Той е бил приятел с прочутия поет Рене Шар, илюстрирал е негови книги. Илюстрира и книгата „Красавиците и зверовете”. За Боян Райнов пишат известни изкуствоведи и критици. Движел се е във френския елит, имал е щастието да бъде оценен. Рисунките му за книги са запазени, включително и такива от първата му изложба в Париж по „Красавиците и зверовете”. Какво от неговите творби остава във Франция?

Скулптурите „Размисъл” и  „Семейство”„Във Франция остават тези неща, които са монументални и са част от Париж – отбелязва г-жа Райнова. – На два площада има негови скулптури, както и на площада в Антони, предградие на Париж, където му беше ателието. Този площад сега носи името му. В Борсата в Париж има негова монументална творба. В Музея на пощите пък е негова емблематична скулптура – „Семейство”, която е отпечатана на френска марка. Всъщност, през1982 година е най-големият реверанс на Франция към баща ми – отпечатването на марка с негово произведение приживе. Знам това, защото само за него, за Пикасо и още няколко други личности, приживе се прави този жест."

Снимки: Венета Павлова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посланията на световноизвестните коледни песни стигат най-бързо до сърцата на български език

Коледа е много специален празник за певицата Румяна Коцева. Години наред тя събира семейството и приятелите в дома си – съкровени моменти, които топлят дните ѝ до следващата Коледа. Тази година поп певицата подари емоционално музикално преживяване на..

публикувано на 06.12.24 в 10:55

Найден Тодоров получи най-високия орден за култура в Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..

публикувано на 02.12.24 в 11:55
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Българистични четения събраха хуманитаристи на онлайн конференция по инициатива на университета в Мелитопол

Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..

публикувано на 29.11.24 в 17:45