Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оранжев велотур в София

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В чест на Деня на краля, 25 април – националният празник на Холандия, в София се провежда второто издание на Оранжевия велотур под мотото „Безопасно придвижване с колело в града”. Цветът на велотура символично напомня за европейската страна, в която велосипедният транспорт в градски условия е най-широко разпространен. Стартът на поредния тур започва в 16 часа пред Холандското посолство в София като крайната точка на маршрута е градинката пред Националния театър „Иван Вазов”. Организатори на събитието са Холандското посолство и Сдружение „Велоеволюция”. Поканени на велошествието са всички съпричастни към идеята за придвижване в града на колело. Единственото условие към участниците е да носят оранжева дреха.

„Избрали сме маршрут, който няма да бъде затворен за автомобили – отбелязва Михаела Райкова, координатор на „Велоеволюция”. – В тази връзка сме поканили доста хора от Столична община, които имат отношение към велосипедната инфраструктура. Поне веднъж да покараме заедно и да видим дали това, което се проектира в София, е удобно и най-вече безопасно както за велосипедисти, така и за останалите участници в движението.”

С тази инициатива организаторите искат да покажат на столичани, че карането на колело в София освен средство за придвижване може да бъде и приятно изживяване. Такава е и целта на следващата кампания на „Велоеволюция”, която избира прекрасния пролетен месец май за ходене на работа с колело.

„По време на тази кампания всеки участник може да се регистрира на нашия сайт и да си вкарва километрите, които изминава – пояснява Михаела Райкова. – Тази година кампанията е национална. Всеки един град или село в страната може да участва. Накрая на месеца ще има велошествие, на което ще наградим тези, които най-много са ползвали велосипеда си, за да отидат на работа. Няма значение от кое населено място са, всички се съревновават само с километрите, които изминават на колело.”

И въпреки че броят на велосипедистите в града непрекъснато нараства, велоалеите често не са съобразени с всички участници в движението.

„Виждаме, че велосипедна инфраструктура се изгражда вече не само в София, но и в други по-големи градове в страната. Успоредно с това сме свидетели, че тя все още не е планирана през погледа на велосипедистите. Все още се прави от хора, които изобщо не карат колело. Те не се качват на велосипед дори и само като част от служебните си задължения, за да видят как стоят нещата. Това е една от причините алеите да не са съобразени с безопасността на велосипедистите. За съжаление все още няма добри решения по кръстовищата и покрай спирките. Пешеходците и велосипедистите са оставени да се оправят сами.”

И въпреки неуредиците, хората, които използват велосипеда вместо градския транспорт, вече не са рядкост.

„На мен ми прави впечатление, че последната една година виждам и дами с велосипед, които не се притесняват да бъдат официално облечени, така, както ходят на работа – усмихва се Михаела. – Това говори за една промяна в начина на ползването на велосипеда. Той е не само средство за придвижване, но също и ежедневен транспорт, което е радващото.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00