От векове наред философи и мечтатели обсъждат и споделят европейската идея. Преди 64 години гражданите на Франция и Германия се обединиха, за да управляват заедно своята съдба. И своето бъдеще. На срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в Милано през 1985 г. бе решено: 9 май да се чества като Ден на Европа.
От седем години България е пълноправен член на ЕС. За да може да се отговори точно на въпроса какво ни дава и какво ни струва Европа, е важно първо да си зададем въпроса – какво очаквахме от ЕС и получихме ли го? В целия процес на присъединяване, от взимането на решение да подадем молба за членство, през преговорите, до влизането в ЕС, говорехме за това, че искаме да отидем в „правилния“ клуб като опозиция на тоталитарния режим. Друга мечта на българското общество беше присъединяване към клуба на богатите и развитите.
„Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един единствен план. Тя ще бъде изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност”. С тези думи на 9 май 1950 година в Часовниковата зала на „Quai d`Orsay” френският министър на външните работи Робер Шуман обяви план за създаването на Европейска общност за въглища и стомана между Франция и Германия. Началните редове на декларацията от 9 май 1950 г. предопределят нейната главна цел: Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват.
„Що се отнася до състоянието на ЕС в момента, той е в доста трудна ситуация, заяви проф. Ингрид Шикова. – Питаме се, притежава ли ЕС средствата, които са необходими да съхрани своите ценности, да предпази своята икономика от упадък? Можем ли да спасим света от тероризъм и войни? Струваше ни се невъзможно на нашия континент да има война, но последните години ни показват друго. И това, което се случи преди години в Югославия и това, което се случва в Украйна. Това се случва на Стария континент. Затова Европа трябва да се опита да преодолее споровете, различията по конкретните въпроси. Реалният живот ни поднася много и разнообразни предизвикателства и трябва да има силна мотивация за политически съюз. Според мен, без него много трудно ще се върви напред“.
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..