Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обратната страна на хуманитарната кауза „бежанци“

Снимка: БГНЕС

След доклада на МВР за заплаха от нов бежански поток през лятото към България, най-бедната страна в ЕС, и доклад на ДАНС от тази седмица отново разбуни духовете по „горещата“ тема. Според годишния отчет на финансовото разузнаване, през 2013 г. са засечени съмнителни парични транзакции за общо над 1,6 млрд. евро към страната ни. Новото е, че те не се свързват както обикновено с престъпления към бюджета като изпиране на пари през фирми в офшорни зони. А с бежанци с хуманитарен статут у нас, и дори – с терористични мрежи. Така с нарастване на бежанците, освен рискът от хуманитарна криза, без да сме съседна на конфликт страна, расте и рискът от терористична атака – жило, чийто „мед“ усетихме на 18 юли 2012 г. край Бургас, т.е., обратната тъмна страна на хуманитарната кауза „Спаси човек в беда“. И дори да е съмнение, не е зле да имаме „едно на ум“.

Към имигранти в България от Сирия, Иран и Афганистан с хуманитарен статут са правени едновременно парични преводи от различни страни с един и същ получател, констатира докладът. Такъв случай е засечен в края на 2013 г. При него само за месец мъж и жена от Афганистан са получили  над 180 превода от различни офиси на системи за бързи парични преводи от 15 държави. Тези системи обаче все по-често се използват от лица от ограничителните списъци на ЕС и службата по санкциите на САЩ OFAC. Засечените съмнителни парични преводи към бежанци са новост в схемите за пране на пари и финансиране на терористична дейност. С разкритията за финансовите операции на „Ал Кайда“ обаче, те не са за подценяване. Още повече, че става дума за ползваната от терористичната групировка арабска традиционна система за плащане „хавала“ (от ар. превод, транзакция). При нея изпращачът на пари се свързва с посредник и му дава сумата за превод към съответната държава и съответен код. Получателят, също посредник, дава парите на истинския адресат на парите, когато последният го потърси и каже кода. Доверието между участниците в схемата се основава най-вече на роднински и дългогодишни бизнес отношения. В случаите на парични транзакции, засечени в България обаче, липсва такава видима родствена или търговска свързаност между получател и изпращач. А това е повече от любопитен факт. Именно заради получаването на парични потоци с неясен произход, ДАНС вижда в бежанците нова рискова група. Въпреки че сами те, особено сирийци, твърдят, че били бедни и затова не могат да участват в такива схеми, докато „перачите“ на пари били добре подготвени и образовани. Факт е обаче, че схемата се ползва и от терористи, често промъкващи се под маската на бежанци като вълк сред стадо агнета на тъмно. Подобни схеми са засечени в Китай, Филипините, Индия, Тайланд. Само за 2013 г. българските служби са получили от ДАНС общо 536 сигнала за съмнителни операции. От тях обаче, по думите на експерта по сигурността Тихомир Безлов, едва 12 са дадени на прокуратурата, а спрените – още по-малко. Не е отнет статут и на нито един чужденец по искане на службите. А темата ще става все „по-гореща“, подсказва и анализът на ДАНС.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Атаката на Народния театър на вниманието на Европейския парламент

Сблъсъците пред Народния театър "Иван Вазов" по повод премиерата на "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу станаха повод 247 театрални организации от 39 държави да се обърнат с апел към институциите на Европейския съюз. "В Народния театър в София над..

публикувано на 02.12.24 в 14:08

Президентът даде началото на 22-рото издание на "Българската Коледа"

Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено от президента Румен Радев в Добрич. Насловът на кампанията е "Да дарим надежда на дете в беда" и цели осигуряване на високотехнологична апаратура за ранна..

публикувано на 02.12.24 в 13:08

Дина Джевали от Сирия: Изживях време на безизходица, в България за мен нищо не е трудно

Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко подхождаме към емигрантите от такива страни по-скоро враждебно, отколкото с разбиране. Онова, което са..

публикувано на 02.12.24 в 10:55