Петдесет и два медни чана и седем каба гайди ще наелектризират въздуха над живописната местност Пчелина. Танцьори от 130 самодейни състава за обработен и изворен фолклор от цяла България ще извият кръшни хора на тучните поляни. Небивала досега възстановка на български сватбен ритуал от култовия филм „Време разделно“ ще ни пренесе назад във времето и ще възроди вековни традиции и обичаи. Всичко това ще се случи по време на третия Национален фолклорен събор „Лудогорие“, който ще се проведе на 5 и 6 юли в местността Пчелина край Разград. Организатор на този празник на духа е сдружение „Лудогорие“. То е създадено от дългогодишния танцьор Валентин Димов и негови колеги, поставили си за цел да предадат на следващите поколения заряда и енергията на българския фолклор и традиции.
Това е събор на времето, на традициите, обичаите и възстановките – каза за Радио България Валентин Димов. – На първите две издания на събора хората успяха да се докоснат до първообразите на тракийската, помашката и кукерската сватба. Сега дойде време за една емблематична сватба, сватбата от филма „Време разделно“. Чрез тази възстановка всеки би усетил духа на онова време, вслушвайки се в гласа на гайдите и звука на чановете, усещайки аромата на печеното на чеверме агне, изобщо чрез цялата атмосфера, която ще пресъздадем.
На типични български черги и рогозки организаторите ще опънат пет софри, всяка дълга по 80 метра. На тях ще приседнат над 1000 души, облечени в традиционни български носии, характерни за различните етноси и краища на страната. „Сватбената трапеза ще се превърне в цветна палитра от носии“, обяснява разпалено Валентин Димов. Небивалият шанс да се врече във вечна вярност по този стар ритуал ще има първата двойка, изявила желание. Това са Виктория и Денислав. Момичето се занимава с дърворезба и е носител на наградата „Пазител на българските традиции“, а момчето е майстор кожар и ножар, разкрива подробности председателят на сдружение „Лудогорие“. Младите ще бъдат благословени от известния у нас отец Иван от Нови хан, изградил приют за над 200 души. За да нагостят сватбарите, организаторите ще изпекат на чеверме и пещ 12 агнета, а в 7 казана ще се приготви 150 кг. боб по хайдушки. И още:
Поръчали сме 1000 глинени купи, 1500 дървени лъжици, 300 погачи. Подсигурихме 200 кг. сирене, половин тон вино – казва Валентин Димов. – Дървените лъжици ще бъдат гравирани с надпис „Сватба Лудогорие“ и ще останат като подарък за гостите. Всичко това е безплатно. Няма да има и такса за участниците.
В набавянето на продуктите са се включили местни фирми от региона. За да се увековечи тази сватбена възстановка, Българската национална телевизия ще заснеме документален филм, който ще бъде излъчен в ефира й. Освен това по време на събитието ще бъде поставен балкански рекорд за най-дълга сватбена софра, който ще бъде вписан в Балканска книга на Рекордите. С това не свършват атракциите по време на събора. Специални гости ще бъдат народните певици Славка Калчева, Росица Пейчева, сестри Диневи, оркестър „Пловдив”, кукерите от клуб „Златно руно” – с. Челопеч, смолянските каба гайди. Ще бъдат демонстрирани и над 20 занаята. Гостите на събора ще могат да видят как се е изработвало някога черешовото топче. Няма да мине и без демонстрация на неговите възможности. Сред атракциите са също разходка с файтон, конна езда и стрелба с лък. За малките пък ще бъде обособен специален кът, където ще рисуват на тема „Моят роден край”. Детето, чиято рисунка събере най-много харесвания в социалната мрежа, ще заведе семейството си на екскурзия до различни исторически и културни забележителности в района на град Габрово. Вечерта ще мине под знака на магичния нестинарски танц. А в кръшните хора около вечерния огън ще могат да се включат всички изкушени да посетят събора в Лудогорието.
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..