Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз настроение в града на липите – отзвук от „Джаз форум“ – Стара Загора

Снимка: БТА

„Още дълго ще помня тези дни“ – казва в интервю за Радио България известният саксофонист Джордж Гарзон, гост на „Джаз форум“. Своите възторзи от преживяното в „града на липите“ споделиха всички участници в третото издание на фестивала. Както и слушателите, които всяка вечер изпълваха пространството пред сцената. За естествен декор организаторите са избрали археологическия резерват в центъра на града, където се намира Decumanus maximus – една от главните улици на античния римски град Августа Траяна. Атмосферата, в която се провеждат концертите, е наистина несравнима. Сред запазените основи на старинни каменни постройки, почитателите на джаза се срещнаха с творчеството на българските композитори. Такава беше и темата на фестивала, избрана от Венци Благоев – инициатор и артистичен директор на събитието.

По традиция представител на домакините е Военният биг бенд на Стара Загора. А също – тромпетистът Венци Благоев, който и тази година се присъедини за кратко към различни формации. Една от тях беше „Мад трио“ – може би първата джаз група от Мексико, взела участие в наш фестивал. Лидер на „Мад трио“ е Даниел Хидалго Уонг – пианист, композитор и преподавател. „Щастлив съм, че имах възможност да свиря в България – страната, за която съм слушал много“ – споделя Даниел.

Ето и думи на Джордж Гарзон, саксофонист, преподавател в Бъркли колидж, наричан „гуруто на импровизацията“.

„България е сравнително малка, но това няма значение, когато става дума за изкуство. Тук има толкова старинна история и традиции. Виждам, че днес хората работят за културата на страната си. Нивото на фестивала беше наистина високо, чух страхотни музиканти, създали интересни композиции. Аранжиментите също ми направиха силно впечатление. Срещнах се с много талантливи хора. Оттук отивам в Копенхаген, ще свиря с различни музиканти, чакат ме и други ангажименти, но със сигурност дълго ще помня трите фестивални дни в Стара Загора.”

Джордж Гарзон вече е бил у нас – на Джаз фестивала в Банско. За страната ни е слушал и от своите български ученици в Бъркли, които никак не са малко – Георги Дончев, Петър Славов – син. Той е гост солист в авторския албум на Пламен Карадонев – български пианист, който живее в САЩ. По време на престоя си у нас г-н Гарзон проведе майсторски класове в София и Стара Загора. На джаз фестивала изпълни няколко пиеси от наши композитори. Чухме го като солист на Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев. В същата програма солист беше и известният джаз флейтист Симеон Щерев-Банана.

Милица Гладнишка и Военният биг бенд - Стара Загора, с диригент Любомир Денев. Снимка: Албена БезовскаСвоя авторска музика представи пианистът Любомир Денев – с камерна формация и като диригент на Военния бенд с гост-вокалист Милица Гладнишка. Тя изпълни неговите „Джаз-афоризми“ – една от най-оригиналните съвременни творби за глас и оркестър.

Трио „Акустична версия“  (Антони Дончев, Христо Йоцов и Георги Дончев) изнесе концерт, посветен на 30-годишнината от създаването на формацията. В няколко от пиесите солист беше саксофонистът Владко Кърпаров . Музикантът живее в Германия. Сега беше в родината по-малко от  денонощие, но успя да свири и на джем сешъна след концерта. Още първата вечер чухме и Васил Спасов квартет, чието изпълнение ще намерите в един от звуковите файлове.

В рамките на фестивала беше представена и музика за секстет, трио и дуо от Марио Станчев. Заедно с него от Франция пристигна саксофонистът Лионел Мартен, с когото имат общ проект. Една от пиесите в него е „По телефона“.

„Фестивалът представи голяма част от най-добрите наши композитори и състави – обобщава Христо Йоцов, барабанист и композитор. Прави впечатление, че все повече хора от града проявяват интерес към събитието. Предполагам, че ще запомнят форума дори с отделни личности – например атрактивния френски саксофонист Лионел. Мисля, че за първи път у нас свириха мексикански джаз музиканти. Особено ми допадна младия пианист Димитър Бодуров, който експериментира с различни композиционни похвати. Колкото до моето участие, то беше в две различни формации. „Акустична версия“, която създадохме с Антони Дончев и новото трио на Марио Станчев ми донесоха наистина силни емоции. Освен голям музикант и радетел за този стил, Венци Благоев определено има организаторски талант и успява да обедини около идеите си толкова много индивидуалности.  През цялото време имаше истинска фестивална атмосфера – свирихме заедно, говорихме за различни проблеми, слушахме музиката на колегите си. А тези, които са присъствали на джем сешъните, вероятно са преживели интересни моменти.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"В изолатора"

Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..

публикувано на 10.12.24 в 10:15

"Заедно"

Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се  допълват прекрасно. Автор на музиката и..

публикувано на 08.12.24 в 10:15

Соня Йончева: Културата е не само нашето бъдеще, но е ключ към едно по-добро общество

"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..

публикувано на 02.12.24 в 16:15