Дългоочакваната оставка на експертния кабинет на Пламен Орешарски в България окончателно е факт. Тя бе предизвестена още със съставянето на компромисната коалиция на малцинството на БСП с ДПС в НС, с негласна подкрепа на „Атака”, при изолация на победилата в предсрочните избори на 12 май м.г. ГЕРБ. А след евровота от 25 май т.г. сривът в подкрепата за мандатоносителя БСП, новата конфигурация на политическите сили с голям превес на опозицията и последвалата политическаи институционална криза в страната я направиха очаквано и логично неизбежна. И принудиха в сряда премиера да я подаде без повече отлагане, въпреки възможния 4-годишен мандат по Конституция. Това дава шанс за провеждане на предсрочни парламентарни избори на договорената от основните партии дата 5 октомври 2014 г., при спазване на процедурата за втори опит за съставяне на правителство в този парламент. Според постигнатия предварително консенсус при президента Росен Плевнелиев те ще се откажат от това и на 6 август т.г. държавният глава с общ указ ще разпусне 42-то НС и ще назначи служебен кабинет за срок от 2 месеца. До тогава сегашното правителство ще работи в оставка.
Равносметката
Едногодишното управление на обявилия се за социално насочен програмен кабинет „Орешарски” бе съпроводено от самото начало от масови протести на гражданите с искане за оставка заради компромисни назначения със задкулисен олигархичен и партократичен оттенък с неясни властови цели и в разрез с демократичните правила. Ще се запомни с най-охраняваните от народа си правителство и парламент в най-бедната страна-членка на ЕС, с нонсенса „контрапротест”, безпрецедентна намеса на прокуратурата в делата на парламентарна и изпълнителна власт, с усещане за нестабилност, безпомощност, хаос и „игра” извън правилата.
Наследството
Отиващото си правителство оставя няколко важни проблема за решаване от служебен кабинет при неработещ парламент в тежка и сложна ситуация. Сред тях са актуализацията на бюджета на държавата и НЗОК, номинирането на еврокомисар от България, бързото възстановяване на евросредствата по две от спрените европрограми и ускоряване на усвояването на европарите по останалите програми за периода 2007-2014 г. още до края на тази година и, не на последно място, решаването на проблема с четвъртата по големина банка КТБ.
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..