Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честити 89, Радио България!

16 февруари е рожденият ден на програмата за чужбина на БНР

Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. 

Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! 



Призванието на програмата за чужбина на Българското национално радио, която днес създава мултимедийно съдържание на български и още 10 езика, е да запознава света с България - с нейната култура, история, традиции, туризъм, икономика, политика, но и да гради мостове с българите, живеещи в различни точки на света. Нашият екип създава и специалните предавания на турски език на БНР, предназначени за българските граждани, чийто майчин език различен от българския. Присъстваме в социалните мрежи на всичките си 11 езика и общуваме с нашите слушатели, както чрез традиционните, така и с помощта на новите комуникационни канали.

Част от редакционния екип с генералния директор на БНР Милен Митев, 16.02.2024 г.

В своя първообраз Радио България се появява на 16 февруари 1936 година. Това е само 13 месеца след като българското радио официално започва своята дейност. Денят бил неделен и с помощта на късите вълни цялата утринна програма на българското радио, тогава Радио София, прозвучала за първи път в Европа, Северна Африка и Северна Америка. Документите свидетелстват, че предаванията за чужбина са въведени първо на есперанто, а след 1 май 1937 г. започват и тези на френски, немски, английски и италиански. През годините броят на езиците, на които Радиото говори на света, се увеличават, днес са 11. 


"Тук е Радио София!" прозвучава в световния ефир чрез късите вълни пет години преди светът да чуе за "Гласът на Америка" и една година след началото на предаванията за чужбина на Би Би Си. 


Набрали скорост, предаванията за чужбина, срещат хиляди последователи по целия свят. Много слушатели в чужбина създавали клубове "Приятели на Радио България". Броят им е около 300. Те правили изложби за България и разпространявали различни материали, които сме им изпращали от София. В малък латиноамерикански град хората от цяла улица си избрали отговорник по кореспонденцията, защото марките до България били скъпи. А учител от лицей в един австралийски щат записвал предаванията на Радио България на аудио касети и ги пускал по местната УКВ станция.

Доверието и обичта на многобройните ни слушатели от всички краища на света е най-голямата награда и за днешния екип на Радио България:

От 1992 г. предаванията за чужбина на БНР приемат названието "Радио България", а от месец май 2004 г. екипът им поддържа и многоезичната страница на БНР в интернет – с текст, картина и звук, на 11 езика. На основата на този уеб сайт е изградена настоящата интернет страница на БНР. 

Първият уебсайт на Радио България

Наред с положителните промени, новото хилядолетие изправя екипа на Радио България пред редица перипетии, каквито са: спирането на излъчванията на къси и средни вълни през 2012 г.; закриването на арабската секция през 2016 г., прекратяването на 24-часовият онлайн аудио поток (streaming) на български, английски, испански, немски, френски, руски, сръбски, гръцки, турски и албански език през 2017 г.; предложението за преструктуриране на Радио България и "редуциране" на езиковите редакции до три от същата година, срещнало мощната съпротива на журналистите и подкрепа от партньорите на медията, в лицето на международни организации, държавни институции, дипломатически мисии, европейски депутати, български медии в чужбина...


Малко след прекратяването на аудио програмите на чужди езици, в Латинска Америка се появява песента "Radio Bulgaria" на мексиканската етно-джаз формация "Mexitano Soundsystem", в която са вплетени гласовете на двама от нашите колеги в испанската редакция, които обявяват прекратяването на излъчването на предаванията на испански език, покривали Испания и цяла Латинска Америка, където много от нашите сънародници, второ и трето поколение български емигранти, са получавали информация за родината на родителите си именно от предаванията на Радио България на испански език. Защото през годините са загубили връзката с българския език, а и днес малцина от тях го говорят или разбират. 


Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на български и чужди езици. За усилията си бяхме удостоени и с голямата награда на БНР "Сирак Скитник" за значим принос в развитието на радиото. 

Голямата награда на името на Сирак Скитник - плакет и статуетка
Днес продължаваме да разказваме на света за страната ни на английскинемскифренскииспанскирускисръбскигръцкиалбанскитурски, румънски и български език в звук, текст и картина на уеб сайта на БНР.  

Три пъти дневно, седем дни в седмицата, екип на Радио България осъществява и предаванията на турски език на БНР, разпространявани в Южна България чрез Радио Кърджали на честота 90.0 MHz и в района на Лудогорието и по-голямата част от Североизточна България от предавателната станция "Венец" край Шумен на честота 104.3 MHz. Предаванията ни срещат изключително добър прием, а когато правят изнесени предавания оттам, нашите водещи са посрещани като звезди. Всекидневно в редакцията продължават да постъпват огромен брой писма. А през 2023 г., след пауза от близо 40 години, успяхме да възстановим и записите на традиционна музика от тези краища на страната ни – едно културно богатство, с което можем да се гордеем.  

Групата на Атешхан Теофиков с певеца Сунай Чалъков по време на записите в БНР
На голям интерес в последната година се радват и новите ни проекти – Радио България при българите в Албания, в Италия, Словакия, Сърбия, Гърция, Португалия… Също – "Школо БГ", чрез който представяме постиженията на българските неделни училища в чужбина. Новата година започнахме с новата всекидневната рубрика "Църковен календар" и с първия подкаст за българските православни общини зад граница "Мост на вярата". 



Вече от няколко години си сътрудничим с програма “Хорзонт” в рубриката “Родина зад граница“, а всеки четвъртък в ефира на програма “Христо Ботев” звучи и “Часът на Радио България”.



И... продължаваме мисията. С общи усилия и с ваша подкрепа, скъпи приятели! А отзиви като този на Ерик Ван Дриел от Нидерландия ни казват, че има смисъл. 

Ерик Ван Дриел е открил програмата за чужбина на БНР по времето на пандемията от Ковид и благодарение на чуждите езици, на които предлагаме своята всекидневна програма "България днес" е проявил интерес към страната и езика ни. А днес е фен на предаването ни на български език. Ерик ни поздравява и пише:

"Почти всеки ден слушам с удоволствие вашата “България днес”; повечето пъти, когато се разхождам след вечеря. С годините развих интереса си към страната ви. Това започна през 2016 г., когато служебна командировка ме отведе за първи път в България. Интересът ми се повиши по време на пандемията от Covid през 2020 г., тогава открих предаването ви "България днес". През 2023-а бях за няколко седмици в София и изкарах ускорен курс по български. А с вашето предаване аз започнах да подобрявам езиковите си умения, стъпка по стъпка. “Много благодаря” на целия екип!".

Благодарим за доверието!

Вижте още: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 18 февруари 2025 г.

В "България днес" на 18 февруари говорим за филма "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков, който ще има премиера на 20.02. Обсъждаме го с Веселин Диманов и Димитър Стафидов, автори на "Моралът е доброто", документална лента за друга емблематична..

публикувано на 18.02.25 в 19:00

Мразовито време в средата на седмицата

В сряда , 19 февруари, минималните температури ще бъдат между минус 8 и минус 3°. В София ще е около минус 7°. През деня валежите от сняг в североизточните райони ще започнат да спират, но в Югоизточна България все още на много места снеговалежът..

публикувано на 18.02.25 в 18:10

Президентът: Употребата на наркотици от младите застрашава нацията ни

Президентът Румен Радев свика днес заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на рисковете и заплахите пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото..

публикувано на 18.02.25 в 17:45