Целта на проекта е да се даде възможност на сънародниците, които имат желание, да упражнят при нормални условия правото си на глас. Без да им се налага да пътуват стотици километри или да чакат с часове на опашки. „При оптимално изпълнение на проекта се очаква между 200 000 и 350 000 българи извън страната, над половината от които в страните от ЕС и САЩ, да могат безпроблемно да упражнят правото си на глас”. Това е програмата максимум на организаторите.
Инициаторите на проекта са си поставили за задача да се отворят достатъчно на брой изборни секции в населените места по света, в които живеят български граждани. Според тях, за нормално протичане на изборния процес е необходимо броят на гласуващите в една секция да не надминава 500. Изчисленията показват, че при наличие на над 1 милион потенциални български избиратели извън страната и разумен брой от около 500 гласуващи в секция, са необходими минимум 2000 изборни секции в чужбина. От избори 2001 насам, максимумът секции, разкривани в чужбина, е бил 342 и е реализиран през 2005 г. Оказва се, че българските избиратели по света са физически ограничени да упражнят правото си на глас. Това е една от причините за ниската избирателна активност извън страната, която при тези условия на практика не може да надмине 15%.
В портала „Инициативи за България” има разработена специална карта на изборните секции в чужбина и тяхното географско разположение. Тези наши сънародници, които искат да бъде открита избирателна секция, удобна за тях, могат да попълнят специален формуляр, който може да бъде открит в сайта.
Временните обществени съвети на българите в чужбина разчитат на сътрудничеството на Министерството на външните работи, Държавната агенция за българите в чужбина и другите държавни институции, работещи с българите по света.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..