Целта на проекта е да се даде възможност на сънародниците, които имат желание, да упражнят при нормални условия правото си на глас. Без да им се налага да пътуват стотици километри или да чакат с часове на опашки. „При оптимално изпълнение на проекта се очаква между 200 000 и 350 000 българи извън страната, над половината от които в страните от ЕС и САЩ, да могат безпроблемно да упражнят правото си на глас”. Това е програмата максимум на организаторите.
Инициаторите на проекта са си поставили за задача да се отворят достатъчно на брой изборни секции в населените места по света, в които живеят български граждани. Според тях, за нормално протичане на изборния процес е необходимо броят на гласуващите в една секция да не надминава 500. Изчисленията показват, че при наличие на над 1 милион потенциални български избиратели извън страната и разумен брой от около 500 гласуващи в секция, са необходими минимум 2000 изборни секции в чужбина. От избори 2001 насам, максимумът секции, разкривани в чужбина, е бил 342 и е реализиран през 2005 г. Оказва се, че българските избиратели по света са физически ограничени да упражнят правото си на глас. Това е една от причините за ниската избирателна активност извън страната, която при тези условия на практика не може да надмине 15%.
В портала „Инициативи за България” има разработена специална карта на изборните секции в чужбина и тяхното географско разположение. Тези наши сънародници, които искат да бъде открита избирателна секция, удобна за тях, могат да попълнят специален формуляр, който може да бъде открит в сайта.
Временните обществени съвети на българите в чужбина разчитат на сътрудничеството на Министерството на външните работи, Държавната агенция за българите в чужбина и другите държавни институции, работещи с българите по света.
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...