Централната избирателна комисия е отказала регистрация за участие в предсрочните парламентарни избори на 5 октомври на две партии – Българската комунистическа партия и „Другата България”, която е с претенция за подкрепа на родната емиграция. Решението на ЦИК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. „До 30 август партиите и коалициите, при които е отказана регистрацията и ВАС се е произнесъл с решение, с което указва да бъдат регистрирани, могат да извършат своята регистрация”, заяви говорителят Александър Андреев. Той посочи, че към момента за участие в парламентарния вот са допуснати 20 партии и 7 коалиции. Дирекция ГРАО проверява автентичността на всички подписи и до 23 август се очаква да се произнесе за коректността на подписките на още 11 формации. Говорителят на ЦИК Александър Андреев отбеляза, че най-много парти и коалиции са участвали в изборната битка през 2013 г. – 63 партии и 7 коалиции. През 2005 г. са били 22 партии и коалиции, а през 2009 г. – 18 партии и коалиции. По думите му, всички районни избирателни комисии са встъпили в своите правомощия и очакват до 25 август да регистрират инициативните комитети, които ще издигат независими кандидати. Участниците в изборите трябва да представят кандидатски листи до 2 септември, посочи говорителят на ЦИК. След това ще бъде изтеглен жребият за номерата на бюлетината по отношение на партии и коалиции, които са регистрирани и са издигнали кандидатски листи. По решение на ЦИК машинно гласуване ще се проведе в 500 секции и 10 района. Вотът няма да се зачита, защото е експериментален.
В интервю за Радио България говорителят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че българите по света могат да се информират от сайта на комисията къде ще бъдат автоматично открити секции – на места, според Изборния кодекс, на които в предходните пет години са гласували повече от сто избиратели. Тя посочи, че на интернет страницата на ЦИК е активно електронното заявление, което може да бъде подавано от желаещите да гласуват в чужбина.
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..