Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова възможност за моето бъдеще

БНР Новини
Снимка: validirane.mon.bg

Вече и в България всеки желаещ може да легализира и получи документ за придобити извън образователната система знания и умения по различни професии. Най-предпочитаните за момента са в сферата на туризма и услугите. Издадени са сертификати по 60 професии, като най-много са за готвачи, фризьори, оператори на компютър, автотранспортни техници и електромонтьори. Това стана факт в резултат на проекта „Нова възможност за моето бъдеще”, изпълняван от МОН и финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Той е на стойност над 5 800 000 лв. и има за цел да създаде и изпробва Система за идентифициране и признаване на неформално и самостоятелно придобити знания, умения и компетентности.

Как изглеждат резултатите от проекта в цифри?

Разработени са 42 учебни програми, над 1000 са обучените консултанти и изпитващи, над 10 000 души са информирани за възможностите да валидират своите знания, придобити в практиката, а 979 вече са получили своите сертификати. Основната мотивация на хората, които са решили да си извадят документ, е желанието по-лесно да си намерят работа или да „бетонират” позициите си в настоящата, като повишат своята квалификация. Най-често това са мъже и жени на възраст между 35 и 44 години, със средно образование. Интересен е също фактът, че над 60 процента имат работа, т.е. не са притиснати от обстоятелствата при взимането на подобно решение.

„Валидирането на знанията повишава мотивацията на хората и поддържа тяхното желание да подобряват квалификацията си, улеснява трудовата им мобилност, усъвършенства процеса на подбор на персонал от страна на работодателите” – изтъква Емилияна Димитрова, ръководител на проекта и председател на УС на Националната агенция за професионално образование и обучение. „Също така това позволява по-голяма обективност при оценяването на персонала и осигурява по-ефективно използване на системите за диференцирано заплащане на труда. По този начин още се намаляват времето и разходите за придобиване на съответната професионална квалификация чрез надграждащо обучение.”

Придобиването на документ за усвоените в практиката знания ще спомогне за повишаване на жизнения стандарт на хората и ще изсветли икономиката, смята Емил Димитров от КТ „Подкрепа”. Синдикатът, както и работодателски организации, са партньори по проекта.

„От една страна дава възможност на безработните, много от които са дълготрайно без работа, да не минават през дългите курсове за получаване на квалификационна степен по конкретна професия, при условие, че вече могат да я упражняват” – пояснява той. „По-лесно могат да се включат в пазара на труда и получавайки информация за това какво се търси в момента, преценявайки своите възможности и знания, които са придобили, да ги документират и да се реализират по този начин. Да не говорим, че това спестява средства и на всички нас, като данъкоплатци на държавата.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трима с обвинение за присвояване чрез кредит на 150 млн. лв.

Бизнесменът Румен Гайтански с прякор Вълка, Иван Георгиев, представител на "Роудуей кънстракшън" - фирма на Гайтански, и бившият шеф на ББР Стоян Мавродиев (2017-2020) са обвинени за необезпечен кредит от 150 млн. лева, отпуснат от Българската банка за..

публикувано на 15.08.24 в 16:11

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 13

В брой 13 на предаването слушайте: Разговор за творческите заложби и българските корени на български деца от чужбина - интервюта с Бояна Илиева от Мексико, Димитра Митева от Кипър и Дарина Генова от Украйна; Отец Иван от Рим..

публикувано на 15.08.24 в 12:00

През юли БНР получи почти 400 писма от 19 държави

Здравейте, скъпи приятели! С радост съобщаваме, че след появата на новите QSL-картички на БНР получихме цяла лавина от писма. Само през юли те са почти 400! Най-активни се оказаха нашите потребители от Германия и Индия. "Винаги..

публикувано на 15.08.24 в 09:25