Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България със седем медала от Младежките олимпийски игри в Китай

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Младежките олимпийски игри имат за цел да разпространяват олимпийския дух и спортсменство и да стимулират спортната активност сред младежите. Второто издание на форума, което се проведе в китайския град Нанджин, събра младежи от целия свят. Младите атлети се състезаваха в 28 вида спорт, за да покажат, че олимпийският спорт продължава да сближава хората.

България участва на игрите с 27 състезатели в 14 вида спорт. При първото издание на младежките игри в Сингапур преди 4 години нашите олимпийци спечелиха два златни и един бронзов медал, но това лято големите успехи на младите български спортисти изненадаха приятно спортните фенове и анализатори, които през последните години, като че ли позабравиха, че сериозните олимпийски успехи не са новост за българските атлети, а са по-скоро традиция. Успехите на българските младежи носят и много оптимизъм за бъдещето на спорта в страната.

Бетина Темелкова донесе първото отличие за България, като спечели сребърен медал в турнира по джудо при девойките в категория до 52 килограма. Божидар Андреев спечели първия златен медал за страната, след като завоюва титлата в категория до 69 килограма на турнира по вдигане на тежести с двубой от 300 килограма. Лидия Ненчева донесе втория златен медал за България в Нанджин. Тя спечели титлата на 10 метра въздушен пистолет за смесени отбори в турнира по спортна стрелба. Третият златен медал стана притежание на 18-годишния боксьор Благой Найденов в категория до 81 килограма. На боксовия ринг Душко Благовестов спечели сребро в категория до 56 кг. 17-годишният Кирил Милов спечели сребърен медал в категория до 85 кг на турнира по борба класически стил, за да покаже, че на тепиха България остава непоклатима сила.

Художествената гимнастика е спорт, в който България също има сериозни успехи и младите гимнастички не оставиха съмнение, че традициите не са забравени. Елена Бинева, Александра Митрович, Емилия Радичева, София Рангелова и Габриела Стефанова спечелиха сребърен медал с резултат от 27.050 точки. Златото отиде в руския отбор, който събра 29.550 точки, а бронзът остана за Казахстан с 25.050 точки.

Така след края на игрите равносметката за България е седем спечелени медала.Чистият олимпийски дух характеризира младежките игри в Нанджин и България е щастлива от успехите на българските спортни таланти. Следващата младежка олимпиада ще се проведе в Буенос Айрес, Аржентина през 2018 година и очакванията към българските спортисти ще бъдат големи. На фона на преобладаващия скептицизъм за развитието на българския спорт, медалите донесени от младите атлети на страната добиват още по-голяма стойност, защото показват, че бъдещето на българския спорт не е толкова мрачно. Още повече, че отличията идват от дисциплини, които традиционно играят важна роля в допълването на колекцията от медали на страната. Ценните медали от Нанджин показват също, че пътят към световни спортни успехи неизбежно минава през стимулиране на развитието на детския и младежки спорт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 6 ноември 2024 г.

На 6 ноември светът гледа към Америка, където се разигра финалната изборна битка за Белия дом. Родните ни политици не закъсняха с поздравленията си към магната републиканец Доналд Тръмп. Какво може да очаква Европа от..

публикувано на 06.11.24 в 19:00

България се представя на световното туристическо изложение в Лондон WTM

В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..

публикувано на 06.11.24 в 16:21

Най-старият конезавод в България съхранява породи, застрашени от изчезване

Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..

публикувано на 06.11.24 в 12:50