Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България със седем медала от Младежките олимпийски игри в Китай

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Младежките олимпийски игри имат за цел да разпространяват олимпийския дух и спортсменство и да стимулират спортната активност сред младежите. Второто издание на форума, което се проведе в китайския град Нанджин, събра младежи от целия свят. Младите атлети се състезаваха в 28 вида спорт, за да покажат, че олимпийският спорт продължава да сближава хората.

България участва на игрите с 27 състезатели в 14 вида спорт. При първото издание на младежките игри в Сингапур преди 4 години нашите олимпийци спечелиха два златни и един бронзов медал, но това лято големите успехи на младите български спортисти изненадаха приятно спортните фенове и анализатори, които през последните години, като че ли позабравиха, че сериозните олимпийски успехи не са новост за българските атлети, а са по-скоро традиция. Успехите на българските младежи носят и много оптимизъм за бъдещето на спорта в страната.

Бетина Темелкова донесе първото отличие за България, като спечели сребърен медал в турнира по джудо при девойките в категория до 52 килограма. Божидар Андреев спечели първия златен медал за страната, след като завоюва титлата в категория до 69 килограма на турнира по вдигане на тежести с двубой от 300 килограма. Лидия Ненчева донесе втория златен медал за България в Нанджин. Тя спечели титлата на 10 метра въздушен пистолет за смесени отбори в турнира по спортна стрелба. Третият златен медал стана притежание на 18-годишния боксьор Благой Найденов в категория до 81 килограма. На боксовия ринг Душко Благовестов спечели сребро в категория до 56 кг. 17-годишният Кирил Милов спечели сребърен медал в категория до 85 кг на турнира по борба класически стил, за да покаже, че на тепиха България остава непоклатима сила.

Художествената гимнастика е спорт, в който България също има сериозни успехи и младите гимнастички не оставиха съмнение, че традициите не са забравени. Елена Бинева, Александра Митрович, Емилия Радичева, София Рангелова и Габриела Стефанова спечелиха сребърен медал с резултат от 27.050 точки. Златото отиде в руския отбор, който събра 29.550 точки, а бронзът остана за Казахстан с 25.050 точки.

Така след края на игрите равносметката за България е седем спечелени медала.Чистият олимпийски дух характеризира младежките игри в Нанджин и България е щастлива от успехите на българските спортни таланти. Следващата младежка олимпиада ще се проведе в Буенос Айрес, Аржентина през 2018 година и очакванията към българските спортисти ще бъдат големи. На фона на преобладаващия скептицизъм за развитието на българския спорт, медалите донесени от младите атлети на страната добиват още по-голяма стойност, защото показват, че бъдещето на българския спорт не е толкова мрачно. Още повече, че отличията идват от дисциплини, които традиционно играят важна роля в допълването на колекцията от медали на страната. Ценните медали от Нанджин показват също, че пътят към световни спортни успехи неизбежно минава през стимулиране на развитието на детския и младежки спорт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02