Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив празнува своя юбилей

БНР Новини
Танцовият състав при Академията.
Снимка: АМТИИ Пловдив

Вторият по големина български град Пловдив, тази година има много поводи за гордост. След като бе избран за Европейска столица на България през 2019, в края на септември там ще се отбележи и още едно важно събитие – 50-ата годишнина на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. За този период висшето училище е отворило път на много талантливи български творци: цигуларят Васко Василев, оперната певица Красимира Стоянова, редица народни изпълнители.

Някои от тях ще участват на грандиозния спектакъл, отбелязващ празника, за който подробности разказва проф. Милчо Василев – ректор на АМТИИ, главен художествен ръководител и диригент на Академичния народен хор:

„На 25 септември за първи път в България ще се състои уникален концерт. Петстотин певци, инструменталисти и танцьори от най-известните народни ансамбли едновременно ще пеят, свирят и танцуват на сцената на Амфитеатъра в Пловдив. Ще чуем и видим оркестрите и хоровете на АМТИИ, фолклорните ансамбли „Тракия” и „Пазарджик”, „Родопа” – Смолян и оркестъра на БНР. Голяма част от изпълнителите в тях са бивши наши възпитаници, с което много се гордеем. Солисти ще бъдат артисти, отново завършили нашата академия и отдавна придобили световна известност – Теодоси Спасов, Бинка Добрева, Илка Александрова, Росица Пейчева, Данислав Кехайов.”

През 2014 г. на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив получи наградата „Златното перо”, предоставена от Classic FM.

Проф. Милчо Василев сподели за един приз, който академичният съвет е присъдил единодушно:

„На 24.09 Теодоси Спасов ще получи званието „Доктор хонорис кауза” за изключителните му заслуги в развитието на АМТИИ. С изкуството си той доказа, че нашите народни инструменти са уникални. Теодоси допринесе за тяхното разпространение и известност по цял свят. Показа, че кавалът може да бъде равностоен и в народната, и в класическата музика, и в джаза. На базата на това ние в АМТИИ създадохме няколко поп и джаз формации, в които свирят наши колеги на народни инструменти. Теодоси никога не забравя да подчертае, че е завършил нашата академия.”

Теодоси Спасов също сподели за Радио България вълнението си по повод наградата, която ще получи:

„Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив е място за усъвършенстване. С голяма радост посрещам новината. Това изключително много ме радва и ми дава сили да продължа напред по пътя, по който вървя отдавна. На 25.09 ще участвам и в концерта по повод юбилея на академията с моя фолклорен квинтет.”

Предстоят още концерти по повод на половинвековната годишнина на академията. На 30 септември преподаватели от класическия факултет ще солират на оркестъра на Пловдивската опера. В афиша има изява и на студенти, които ще свирят със симфоничния оркестър на Пазарджик.

Празнуването на юбилея на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство ще завърши на 24 октомври в Градския дом на културата. Там ще бъдат представени всички жанрове на изкуството, застъпени в академията. В едночасовата програма са включени класическа и фолклорна музика и танци, поп и джаз изпълнения, изложба на студенти по изобразително изкуство и фотография.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художници, вдъхновени от Клод Моне, ще рисуват водни лилии

Първият художествен пленер сред водни лилии ще се състои във ферма, отглеждаща красивите водни растения, в плевенското село Опанец. Организатор на събитието е управителят на фермата Дойчин Владимиров със съдействието на Община Плевен. Пленерът е..

публикувано на 20.05.24 в 07:00

Изложба по случай 200-годишнината от издаването на “Рибния буквар” пред Народния театър

Изложба, посветена на двестагодишнината от издаването на “Рибен буквар” на големия учен, просветен деец и дарител Петър Берон, ще бъде открита днес в галерията на открито пред столичния Народен театър “Иван Вазов”. “ Петър Берон заема мястото си на..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Петя Цонева и благотворителната й кауза в полза на българската култура

В навечерието на най-светлия празник на българската просвета и култура и на славянската писменост- 24 май, една българска поетеса подема инициатива за набиране на средства за превод и публикуване на първия английски превод на стиховете на родния..

публикувано на 15.05.24 в 18:13