Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски „Сървайвър” в Момчиловци

БНР Новини

Грандиозно риалити се завихри в Момчиловци. Наскоро в притихналото сред родопските гънки селце пристигна екип от 51 души, за да заснеме китайската версия на телевизионното шоу „Сървайвър”. Основната цел на начинанието бе да запознае китайците с традициите в селото и… с тайната на родопското дълголетие.

А тайната на родопското дълголетие отдавна е известна – това е произвежданото от местното население кисело мляко с прословутия лактобацилус булгарикус. Нищо чудно, че за много народи по света България е синоним на кисело мляко и дълголетие. Така е и в Китай, където здравословният продукт се консумира масово под марката „Момчиловци”. Неговият производител е шанхайска компания, която от няколко години успешно лансира серия от млечни продукти с българска закваска, носещи името на китното планинско село. От 2012 г. фирмата изпраща и китайски туристи сред диплите на Родопите. Междувременно мениджърите й установили приятелски и делови контакти с кметството на Момчиловци, като сътрудничеството им се развива най-вече в областта на туризма.

Сега обаче шанхайският производител се е амбицирал да рекламира българското кисело мляко по един нестандартен начин – като финансира провеждането на тазгодишното издание на китайския „Сървайвър” не къде да е, а именно в Момчиловци. „Там киселото мляко е навсякъде – в супите, в десертите, в сосовете за месо…!” – заявил възторжено пред местните медии Ху Дзиян, представител на шанхайската компания. И добавил, че идеята на целия проект е да запознае китайците със здравословния начин на живот в Родопите. Снимките са приключили към средата на септември и форматът предстои да бъде излъчен по един от най-гледаните китайски телевизионни канали. От Мария Никова – кметица на Момчиловци научаваме интересни подробности около житието и битието на китайските сървайвъри в красивото планинско селце.

„От осем хиляди кандидати, явили се на кастинга, тук пристигнаха едва седем души, които бяха настанени в седем къщи при различни семейства. И всеки от тях трябваше да се научи как да оцелява в Момчиловци. Това, от нашата гледна точка е просто, но трябва да подчертая, че тук пристигнаха хора, които са родени в един мегаполис и които никога през живота си не са виждали как изгрява слънцето например, защото над града им има смог. Вечерно време при тях светлините са толкова силни, че не могат да се видят звездите. И за наше най-голямо учудване, тези хора ставаха рано сутрин, за да се насладят на синьото небе, на облаците, които предшестват изгрева. Как с часове снимаха залеза по върховете около Момчиловци! А иначе имаха различни изпитания, които трябваше да преодоляват. Повечето бяха свързани с домакинството на семейството, в което са попаднали. Доиха крави, доиха кози, вадеха картофи, прекопаваха градината, готвеха...”.

Под покрива на родопските си хазяи китайците се учели още да плетат на една кука, да цепят дърва, да косят и да сушат сено, да месят хляб и други нехарактерни за съвременния градски жител дейности. Разбира се, езиковата бариера била основно препятствие пред сървайвърите. Налагало се без преводач, с помощта на скромен китайско-български разговорник, да общуват с околните и да се приспособяват към суровия живот в планината. В дома на кметицата била настанена 22-годишна журналистка, която изпаднала в транс, когато открила в градината тежащ над един килограм домашно отглеждан домат.

В първите дни азиатците усвоявали тънкостите на природосъобразния начин на живот, разпръснати по селските домове, след което били събрани в обща къща, където трябвало да оцеляват сами със собствен бюджет. „Много добронамерени, усмихнати и възпитани хора! Въпреки, че доста дни отминаха, откакто си тръгнаха, вече ни липсват, защото създаваха невероятно настроение около себе си!” – разказва Мария Никова. И добавя, че през последните години през селото са преминали стотици китайски туристи:

„Организираните групи, които идват тук чрез различни туроператори, без значение дали са български или китайски, водят около 500 души годишно. Но фактът е, че рекламната им кампания за Момчиловци и за България, като цяло, е много сериозна. Прави впечатление, че китайците знаят за нас още преди да са посетили страната ни. И тези, които пристигат, отсядайки в който и да е български град, включително и на морето, си хващат таксита, наемат коли и идват тук, в Момчиловци. А директорът на маркетинг отдела на фирмата производител, който е посещавал селото ни четири пъти, призна къде на шега, къде наистина, че най-голямото му желание е да си вземе семейството и да дойде да живее за постоянно тук.”

Мениджърите на шанхайската компания готвят нов съвместен проект с техните приятели от местната администрация. „Ще бъде нещо голямо и полезно за хората в района” – загатна кметицата на Момчиловци, но отказа да разкрие подробности. Поне засега!

Снимки: архив на Мария Никова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00