Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Купуването и продаването на гласове е престъпление. И какво от това?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

„Купуването и продаването на гласове е престъпление.” С това напомняне завършва всеки предизборен клип в България. За съжаление това обаче съвсем не означава, че вотът и този път не бе опорочен от изборна търговия. Какво е влиянието на купените гласове върху изборния резултат никой не е изчислил. Стотици сигнали, дори в самия изборен ден, постъпиха в ЦИК и неправителствени организации, които наблюдават изборния процес. Задържаните с повдигнати обвинения обаче са единици.

От години българският клон на международната НПО Transparency International наблюдава провеждането на избори в България и приема и обработва сигнали за нарушения в изборния процес. От сутринта на 5 октомври, когато се проведоха предсрочните избори за нов парламент в България, в офисите на „Прозрачност без граници” в цялата страна валяха обаждания на граждани. Сигналите, които те подаваха, често се отнасяха до предполагаема изборна търговия. Къде се крие коренът на този нелицеприятен феномен? Отговорът е на управителя на неправителствената организация Калин Славов.

Снимка„Става все по-често срещано и все по-задълбочаващо се явление, казва Калин Славов. – В работата си установяваме, че сякаш политиците се движат по една все по-надолу слизаща спирала на използване на неполитически средства за постигане на изборни резултати. Дори за тези парламентарни избори като че ли имаше отказ да се направи истинска предизборна кампания с послания към гражданите, с дебат, с коментар на злободневните теми, които разтърсват обществото. Търговията на гласове се случва, защото има изключително тежка деградация на българското общество – като започнем от етика, морал и ценности и преминем към проблемите, които създава ежедневието.”

„Прозрачност без граници” е изследвала търговията с гласове с помощта на социолози, политолози и психолози, които установяват тъжната истина, че хората в цели региони на страната са поставени в почти феодална зависимост от работодатели и лихвари, които търгуват с гласовете на служителите си и на жителите на малките населени места. Страхът и безизходицата ги карат да не се замислят дали да вземат пари за гласа си. „И ако търговията с гласове преди години започна сред ромите, то днес вече говорим за разрастване на проблема, който касае всички етноси” – подчертава Калин Славов. Тези наблюдения се споделят и от разследващия журналист Росен Цветков. Това грозно явление, което помрачава демокрацията в България от години, се намести трайно в новинарското отразяване на изборите у нас. Не на последно място и заради телевизионните репортажи на Росен Цветков със скрита камера. Последното му разследване бе излъчено в деня на вота.

Снимка„Последната схема, по която работя, е купуване не само на гласове, но и на председател на секционна избирателна комисия, т.е. на хората, които всъщност трябва да гарантират честността на вота. Но се оказва, че и те са склонни за пари да участват в изборната търговия, разказва Росен Цветков. – Аз съм се натъквал на изборни далавери на абсолютно всички партии. Няма играч на политическия пазар, който да стои отстрани и да наблюдава. Всички го правят, защото знаят, че ако не участват в тези схеми, губят.”

Една любопитна подробност от разследванията на Росен Цветков показва, че в България може би скоро отново ще има предсрочни избори – цената на един глас по време на тази кампания е „паднала“ на 50 лв. Предишни години са се плащали по 100 лв., дори по 200 лв. на глас. „Очевидно партиите се готвят за нов вот и пестят ресурс”, коментира журналистът.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа

Десетки украински деца, които живеят в Бургас, събраха родители и учители на тържество, посветено на предстоящите рождествени празници. Децата са в предучилищна възраст и учат в Центъра за подкрепа на личностното развитие в града, предава БТА. В момента..

публикувано на 21.12.24 в 12:10
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Виена разследват българка, която е работила за руска шпионска мрежа от Великобритания

Шпионската мрежа от българи на Ян Марсалек във Великобритания е имала агентура в Австрия, пишат австрийски и германски медии, цитирани от БГНЕС. Виенската прокуратура разследва българка за шпионаж в полза на руските тайни служби. Между следените от нея..

публикувано на 21.12.24 в 11:40

Няма данни за пострадали български граждани при нападението в Магдебург

По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..

публикувано на 21.12.24 в 10:55