Само след ден, в понеделник, партия ГЕРБ, която спечели най-много гласове на изборите, започва разговори за съставяне на ново правителство с останалите седем формации на бъдещия парламент. Предстоят преговори в две фази от по седем дни, при много сложна конфигурация на силите. В новия парламент ще има два пъти повече политически сили, отколкото в предишния. Дясната партия ГЕРБ ще разполага в него с пет места повече, отколкото общия брой на местата на Социалистическата партия и Движението за права и свободи. Още преди разговорите ГЕРБ заяви, че не би приело от ДПС подкрепа за правителството си. ГЕРБ смята, че не е възможна широка коалиция със социалистите, по подобие на съществуващите в Европа коалиции между десница и левица, защото в случая на България този път такъв коалиционен кабинет би бил нестабилен, заради двойно по-ниския резултат на левицата. Самите социалисти са раздвоени дали да подкрепят едно правителство на ГЕРБ, а пък ГЕРБ смята, че подкрепа без участие в правителството не би била реална подкрепа. На реална подкрепа ГЕРБ може да разчита от страна на по-малките пет парламентарни сили, но и там картината е неясна. Има една лява формация – партия АБВ, две националистически – Патриотичен фронт и Атака, една определяща се като центристка – новата партия България без цензура, и една дясна – коалицията Реформаторски блок. Като дясна формация Реформаторският блок би подкрепил кабинет съставен от ГЕРБ, но пък една от съставните му сили – Демократи за силна България, настоява премиер на кабинет да не бъде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Борисов пък държи да е премиер. И така нататък… В навечерието на предстоящите разговори Борисов резюмира, че преговорният екип на партията му ще преследва целта да бъде съставен коалиционен кабинет на споделената отговорност без БСП и ДПС, и с ясно подписано споразумение. Под правителство на споделената отговорност Борисов разбира правителство, в което коалиционните партньори имат свои министри. Задачата за съставяне на новия кабинет е толкова сложна, че мнозина се чудят дали има решение. Ако обаче решение не бъде постигнато, страната би изпаднала в още по-остра политическа криза съчетана с икономическа в условия на зима. Както и да бъде определян отсега, бъдещият кабинет е възможен единствено като кабинет на компромиса.
В "България днес" започваме работната седмица с обобщение на археологическата 2024 година за България и артефактите, които я описват в специална експозиция "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024", показана в Националния исторически..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..