Само след ден, в понеделник, партия ГЕРБ, която спечели най-много гласове на изборите, започва разговори за съставяне на ново правителство с останалите седем формации на бъдещия парламент. Предстоят преговори в две фази от по седем дни, при много сложна конфигурация на силите. В новия парламент ще има два пъти повече политически сили, отколкото в предишния. Дясната партия ГЕРБ ще разполага в него с пет места повече, отколкото общия брой на местата на Социалистическата партия и Движението за права и свободи. Още преди разговорите ГЕРБ заяви, че не би приело от ДПС подкрепа за правителството си. ГЕРБ смята, че не е възможна широка коалиция със социалистите, по подобие на съществуващите в Европа коалиции между десница и левица, защото в случая на България този път такъв коалиционен кабинет би бил нестабилен, заради двойно по-ниския резултат на левицата. Самите социалисти са раздвоени дали да подкрепят едно правителство на ГЕРБ, а пък ГЕРБ смята, че подкрепа без участие в правителството не би била реална подкрепа. На реална подкрепа ГЕРБ може да разчита от страна на по-малките пет парламентарни сили, но и там картината е неясна. Има една лява формация – партия АБВ, две националистически – Патриотичен фронт и Атака, една определяща се като центристка – новата партия България без цензура, и една дясна – коалицията Реформаторски блок. Като дясна формация Реформаторският блок би подкрепил кабинет съставен от ГЕРБ, но пък една от съставните му сили – Демократи за силна България, настоява премиер на кабинет да не бъде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Борисов пък държи да е премиер. И така нататък… В навечерието на предстоящите разговори Борисов резюмира, че преговорният екип на партията му ще преследва целта да бъде съставен коалиционен кабинет на споделената отговорност без БСП и ДПС, и с ясно подписано споразумение. Под правителство на споделената отговорност Борисов разбира правителство, в което коалиционните партньори имат свои министри. Задачата за съставяне на новия кабинет е толкова сложна, че мнозина се чудят дали има решение. Ако обаче решение не бъде постигнато, страната би изпаднала в още по-остра политическа криза съчетана с икономическа в условия на зима. Както и да бъде определян отсега, бъдещият кабинет е възможен единствено като кабинет на компромиса.
Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията. Поправката, че само БПЦ може да използва в..
Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..