Фестивалът „Мàлешево пее и танцува” е създаден през 2004 г. с идеята да представя богатия фолклор на Югозападна България. Организатор на събитието е община Струмяни. Началото поставя Валентин Чиликов – тогава кмет на Струмяни и неговият екип. Още първата година сред участниците са няколко състава от съседна Република Македония. От второто си издание форумът вече е международен. Носи името на планината, в чиито склонове са разпръснати двайсетината села, които обединява общината. Сцената по традиция е в село Микрево, където има няколко известни фолклорни състава. Снежана Стоименова, директор на фестивала от няколко години, разказва:
От г-жа Стоименова научихме, че пленерът със заглавие „Преди 60 милиона години – реката” е започнал на 18 октомври, а на 23-ти кметът на Струмяни Емил Илиев е прерязал лентата на модернизираната сграда на музея в общината. Първата изложба, представена в него е посветена на десетата годишнина от началото на археологическите проучвания на праисторическо селище Илинденци – Масовец. Селището е основано от първите земеделци, появили се в региона около 5700 г. пр. Хр. Експонирани са материали, намерени по време на разкопките – сечива от камък, кост и глина, накити и амулети, култови фигурки и предмети, ръчна мелница и др. „Нашата цел е да превърнем фестивала, артистичните събития и историческите забележителности в туристически продукт от съвсем нов порядък. От сърце пожелаваме и успех на всички участници в „Малешево пее и танцува”, които се състезават за Голямата награда „Жар птица”, отличията „Орфееви арфи” в различните категории и приза „Българска роза”.”
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..