Ние идваме от България, носим различен заряд – казва Иво. – В изявите си като музиканти представяме произведения от български композитори. Лондонският фестивал е естествено продължение на същата идея – да популяризираме нашата родна култура. През 2010 г. за първи път организирахме подобно събитие. Работата около него отне доста време и енергия. Първият концерт беше на хор „Мистерията на българските гласове” в „Qeen Elizabeth Hall”. Едва ли би могло да има по-добър състав и по-престижна зала за началото, което „материализира” нашата концепция. След две години беше открит Българският културен институт в Лондон, което даде съвсем различни възможности. Неговият директор Светла Дионисиева прие идеята с ентусиазъм и започнахме да работим заедно. Концертът, с който открихме тази година включваше само български произведения. За първи път правим подобна програма. При това в „Cadogan Hall” – престижната зала, в която изнася своите концерти Кралският симфоничен оркестър. Този състав, дирижиран от Мартин Пантелеев, поднесе цялата програма. В първата част прозвучаха произведения от Марин Големинов и две много красиви народни песни в авторски прочит на Георги Андреев, изпълнени от Ваня Ватралова-Станков. Чухме едно съвсем ново произведение от диригента Мартин Пантелеев и творба на Добринка Табакова, която набира все по-голяма популярност сред публиката по света. Втората част беше „запазена територия“ за Теодосий Спасов. Той изпълни свои произведения за кавал и симфоничен оркестър, импровизира. Свикнали с успехите на Теодосий, ние често забравяме колко уникално е това, което той прави в музиката си, основана на българския фолклор. Публиката го аплодира много дълго. С овации го обсипаха и музикантите от оркестъра още на сцената. Знаем колко трудно е да впечатлиш състав с толкова богата история, но Теодосий успя.
След това блестящо начало „летвата” беше вдигната много високо, продължава Иво Станков, но аз се надявам, че и с оставащите събития ще успеем да поддържаме това високо ниво. В Българския културен институт ще бъдат показани филми, театрални постановки. На първи ноември откриваме изложба на големите български художници Дечко Узунов и Георги Чапкънов. А на следващия ден представяме филма на Георги Командарев „Съдилището”. На 12 и 13-и ни гостува обичаната актриса Татяна Лолова , за да представим филм за нея. Пристига и продуцентът на лентата Георги Тошев. Посвещаваме няколко събития на големия български бас Борис Христов, за да дадем своя малък принос в отбелязването на 100-годишнината от рождението му. Нека припомним, че юбилеят е включен в календара на ЮНЕСКО и по цял свят почитат великия българин през цялата година.”
Програмата на фестивала може да видите тук
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови..