България e от страните с най-голям брой минерални извори. Римляните не случайно изграждали селищата си до тези живителни източници, които и до днес са ценен природен дар за нас. Сред най-известните минерални извори, от които се добива любимата на поколения българи вода, е „Михалково”. За него разказва изпълнителният директор на „Михалково АД” Димитър Дългъчев:
Каква е историята на газираната вода „Михалково” и имате ли нови продукти?
„Естествено газираната минерална вода „Михалково” има почти 80-годишна традиция. Изворът е открит през 1936 г. А добиването и бутилирането на минералната вода в с. Михалково, община Смолян, започва през 1956 г., когато първата бутилка с „Михалковска вода” става експонат на Пловдивския панаир. Фабриката е сред най-старите производители на бутилирана минерална вода в България. Новата фабрика е открита през 1970 г., а през 2010 г. e създадено Михалково АД – акционерно дружество със 100% частен капитал. От 2012 г. бутилираме и изворна вода „Михалково”. Тя се добива много близко до земната повърхност – до 100 м дълбочина. Изворна вода „Михалково” с розов етикет е от най-ниско минерализираните води в България и с много ниско ниво на натрий. Затова е подходяща както за бебета, така и за хора, за които е важно да избегнат задържане на вода в организма. От началото на 2014 г. имаме нови продукти на пазара – освен естествено газираната вода „Михалково” с различни плодови вкусове, и нискокалорични напитки „Виту” с изворна вода. Те имат добър успех и продажбите им растат.”
Днес все повече хора разчитат на природни лечебни продукти. Бихте ли описали по-подробно лечебните свойства на тази вода?
„Качествата на естествено газираната вода „Михалково” са изследвани от научен екип, начело с националния експерт по водите доц. д-р Лидия Владева. Тя спомага за възстановяване на солевия баланс в организма при активно спортуване и действа много благоприятно при лечение на редица заболявания (на храносмилателния тракт, нарушена обмяна на веществата, бъбречно-урологични , сърдечносъдови, на опорно-двигателния апарат, хронични възпаления на венците, кариес при деца и възрастни, хронични интоксикации с тежки метали от професионално и от екологично-битово естество). Приятният вкус и лечебните й свойства се дължат изцяло на минералите, през които тя преминава по пътя си към земната повърхност. Съчетанието от разнообразни и полезни за здравето микроелементи и естественото съдържание на въглероден диоксид, превръщат газираната вода „Михалково“ в освежаваща и тонизираща напитка.”
Газираната вода „Михалково” известна ли е в чужбина и какви са новите ви инвестиции в производството?
„Вече продаваме наша вода в Русия, Саудитска Арабия, Южна Корея, Китай, Гърция, Литва. Имаме запитвания от Канада, Англия, Турция. Това, че вече продаваме извън България означава, че водите с марката „Михалково” стават все по-известни и са търсени в чужбина. Благодарение на европейските програми българските предприятия получиха достъп до повече средства за модернизация. Процедурите не са много лесни, но си заслужават усилията. Спечелихме 2 проекта по европрограми за период от 4 години. С тези средства инсталирахме нова поточна линия за бутилиране на разфасовките от 0,5 л. и чисто нова поточна линия, която ни дава възможност да бутилираме подсладени напитки и ароматизирани води. Инвестирахме и в специална инсталация, която улавя въглеродния диоксид, за да не се налага да го купуваме. Така вече използваме природния диоксид от самата вода.”
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на "България днес", в което прехвърляме мост между религиозното знание и народните вярвания, обреди и..
В събота над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури ще са между минус 6 и..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на създаденото току-що правителство. Други 21,4% я приемат, но не твърдо. 16,5% по-скоро не приемат формулата, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите се затрудняват да отговорят. Така..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..