Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничен калейдоскоп – фолклорната 2014

БНР Новини
Ансамбъл „Пирин” отбеляза своята 60-годишнина с грандиозен концерт в Националния дворец на културата.
Снимка: архив на ансамбъл „Пирин”

Фолклорни фестивали, надпявания, годишнини... Да не забравяме и новите гласове, които открихме през отминаващата година. Събитията на 2014-та се подредиха като шарено празнично хоро. Човек ще реши, че трудните времена и лошите новини не достигат до организатори и изпълнители, които подариха безценни мигове на публиката. Стотици регионални събори, респектиращи международни събития, нови конкурси и награди изпъстриха фолклорния календар. За някои от тях ви разказахме, за други ще го направим сега – с хубава музика и добри новини.

Преди дни ансамбъл „Пирин” отбеляза своята 60-годишнина в Националния дворец на културата. Направи го с впечатляващ спектакъл, в който взеха участие изпълнители от различни поколения. Ансамбълът посрещна своя празник с респектираща равносметка – над 7000 концерта на всички континенти пред милиони слушатели. Проф. Кирил Стефанов, който близо пет десетилетия беше главен художествен ръководител, е автор и на някои от най-известните обработки на народни песни.





Международен фолклорен конкурс „Северняшки славеиВторото издание на международния фолклорен конкурс „Северняшки славеи" събра участници от Македония, Украйна, Молдова, Полша, Унгария, Румъния и България. Основната цел, която си постават организаторите от община Сухиндол, е възраждане и съхраняване на северняшкия фолклор. Младата народна певица Ана Борисова е убедена, че след докосването си до народната музика от този край, изпълнителите завинаги ще останат свързани с нея. Ана е художествен директор на конкурса, преподавател по народно пеене във Висшия технически университет „Св. Св. Кирил и Методий" във Велико Търново.

От Северна България е и Борис Машалов – един от най-големите наши певци, чиято 100-годишнина отбелязваме през 2014 г. На неговата памет бяха посветени много събития, сред които и първото издание на Годишните фолклорни награди, проведено в гр. Смолян. Идеята за събитието е на Константин Лазаров. Според него номинациите и отличията във всички области на фолклорното изкуство ще вдъхновяват и ще продължават наследената традиция.





Международен фолклорен фестивал „Златен прах”Да отбележим и поредицата от фолклорни форуми на CIOFF (международна организация на фолклорните фестивали), които с всяка изминала година увеличават броя си. С успех преминаха международните фестивали във Велико Търново, Варна, Дорково, Пловдив. Към голямото семейство на авторитетната световна организация тази година се присъедини община Челопеч, организатор на първото издание на „Златен прах”.

В Югозападна България по традиция се проведоха „Малешево пее и танцува“ (в община Струмяни) и „С песните на Сестри Бисерови“ (гр. Сандански) – също със силно чуждестранно присъствие. Още много фолклорни празници ни донесе отминаващата година, но ще спрем дотук. С надеждата, че все така няма да ни стига времето да разкажем за всички. И с пожелание за светли празници с любими хора и хубава музика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10