Днес, изтощена и обезверена от дългия поход към демокрацията, съвременна България се нуждае повече от всякога от ярки личности, които чрез своя пример да й помогнат да се изтръгне от сянката на безличие и безразличие. Гимнастикът Йордан Йовчев е човек-епоха в българския спорт, който не само изгради блестяща кариера, но и полага огромни усилия да възстанови мястото на България в световния спортен елит. Споделя, че смята това за своя мисия.
Всяка Олимпиада, в която съм участвал, е уникална, различна и подобрена. Последните Олимпийски игри в Лондон бяха изключително трудни за мен, тъй като подготовката не вървеше изцяло така, както ми се искаше – с редица контузии, препятствия… Но влизането във финал беше надскачане на силите ми и подкрепата от хората в залата остава в мен като спомен и удовлетворение от това, което съм направил.
Кое от многобройните спортни отличия на Йовчев е най-важно за него?
Според мен 2001 г., когато за първи път станах двоен световен шампион в Гент, Белгия. Това за мен беше пробив. До онзи момент нямах такова върхово постижение. Никой не очакваше от мен, че мога да стана световен шампион на земна гимнастика и час по-късно световен шампион на халки.
През какви трудности минава спортистът за изграждането на една дълга и успешна кариера?
Трудности винаги има, – отговаря Йовчев. – Въпросът е колко силно искаш да постигнеш мечтата си, и колко постоянен можеш да бъдеш в идеите си. Защото всеки иска, но дали е достатъчно всеотдаен? Трябва и късмет, за да се съхраниш. Днес спортът за високи постижения е изключително травматичен. Бих поставил на първо място контузиите, после всичко останало. Ние не сме се готвили в най-добрите условия, и въпреки това сме постигали добри резултати. Важно е да намериш правилния треньор, на който можеш да се довериш. Да си изградиш екип, който наистина вярва в мечтите ти.
Въпреки че стъпва на върха, Йовчев е изключително земен човек, за което публиката му отговаря с уважение и любов. Не се взимам на сериозно, защото знам, че от високо се пада кофти. Затова по-добре да бъдеш нормален и реален, обяснява той.
Поддържам тезата „Хвърли пред теб, за да намериш зад теб”. Човек трябва да прави добро без да чака благодарност, – споделя спортистът за поуките, които е извлякъл от живота. – Трябва да извличаш положителното от това, което ти поднася животът, а не да гледаш негативно, защото това ти се отразява и вътрешно, и външно”.
През 2013 г. с грандиозен бенефис Йордан Йовчев приключи състезателната си кариера. Няколко години беше председател на Българската федерация по гимнастика. Днес продължава да й помага. След успешното домакинство на България на Европейското първенство през 2014 г. сега върви подготовката за Световна купа, която ще се проведе съвместно с акробатика и гимнастика от 4 до 10 май 2015 г. във Варна.
Надяваме се, че ще има много участници и залата ще бъде пълна, за да аплодира нашите и чуждестранните спортисти. Ще бъде интересен формат, който никога не е правен. Акробатиката има традиции в България. Очакваме добро представяне и от тях, и от спортната гимнастика, защото мислим, че имаме потенциал, който вече е време да се разгърне, – сподели Йордан Йовчев.
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или просто традиционна спирка за информация, добро настроение и глътка българщина в делника – и днес ви..
В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
В брой 31 на предаването слушайте : Милосърдието като изконна човешка ценност – нужно ли ни е и в каква форма го срещаме днес – интервю с..