Мечтаете да обиколите света, но първо трябва да завършите обучението си или да натрупате състояние? Децата да пораснат? Всъщност, пречките, които сами измисляме, за да превърнем мечтите си в илюзии, никога не свършват… Защо не загърбите условностите, не раздадете имуществото си, за да не го носите в сакове или в главата си и – напред към приключенията? Това звучи нереалистично? Всъщност, такъв е – събран в едно изречение – животът на младия българин от Крим Вячеслав Стоянов. „Колелото е най-добрият начин за пътешестване! То дава свобода: да спреш, когато и където пожелаеш, да караш по пешеходните алеи, да комбинираш с автобус и самолет”, смята Вячеслав. Явно има право, ако съдим по километрите, които е оставил зад гърба си – 70 000! Част от пътешествията му – обиколките на Черно и Средиземно море, са посветени на неговата кауза – опазването на околната среда. „Морето е общо. Ако една от държавите, граничещи с морето, не се грижи за опазването на природата, водата споделя този проблем с останалите страни в региона. Затова държавите трябва да обединят усилията си в тази насока”, твърди Вячеслав. Според него проблемът с отпадъците се дължи на неосведомеността на хората за щетите, които сами нанасят върху природата. Ето какво разказва пътешественикът за обиколката на Черно море:
„Първоначално тръгнах с нагласата, че трябва да рециклираме отпадъците. Но разбрах, че е твърде рано да се говори за това, тъй като хората още не са се научили да мислят в тази посока. Преди отпадъците трябва да рециклираме мисленето в полза на околната среда. Вместо да чакаме някой друг да свърши всичко, ние сами трябва да правим промените. Да не критикуваме другите, а да променяме себе си. Променяйки себе си, ще направим и света по-чист.”
Какви са правилата, към които младият авантюрист се придържа, когато е на път?
„Основното правило е, когато влезеш в чужда държава, да потиснеш егото си, да знаеш, че ти си нищо в тази държава и не трябва да предявяваш никакви претенции. Второто правило е, каквото и да се случи, да си винаги позитивен. Когато си усмихнат, винаги привличаш позитивното.”
Наскоро той се завърна от двумесечно пътешествие в Непал. Какви впечатления е събрал от мястото, където хората често отиват в търсене на духовна храна?
„Духовната част не бих казал, че я срещнах много. Очаквах повече, но Непал е много туристическа държава и туристите променят начина на мислене на местните жители. Всичко се превръща в бизнес. Но какво ми направи най-силно впечатление? Стараехме се да живеем сред местните хора, да разберем начина им на мислене, навиците, културата… Разбрахме, че за тях егото е пагубно нещо. Не искат да изтъкват егото си, за да се представят за нещо повече, отколкото са. Повечето хора живеят в бедност, но не се оплакват. За два месеца не видяхме нито една случка, свързана с негативна реакция.”
Едва завърнал се от дълъг път, младият човек отново стяга дисагите. Този път – за двугодишно приключение, което стартира през юни в Аляска. Предстоят му 60 000 км и трасе през цяла Северна и Южна Америка, като отново на фокус ще бъде опазването на околната среда.
Снимки: личен архив
В брой 31 на предаването слушайте : Милосърдието като изконна човешка ценност – нужно ли ни е и в каква форма го срещаме днес – интервю с отец Василий Сарян, предстоятел на храма "Свето Преображение Господне" в София; В навечерието на..
През нощта ще има висока облачност, по-значителна над южните райони. В повечето места вятър ще отслабне и стихне. След полунощ в котловините, по поречията и черноморското крайбрежие видимостта ще бъде намалена, на места ще се образуват мъгли с..
На днешното си заседание правителството прие Решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница, както и за преустановяване функционирането на граничните контролно-пропускателни пунктове на вътрешната..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
На днешното си заседание правителството прие Решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница, както и за..
В "България днес" на 19 декември разговаряме с Елизабет Блайкер, швейцарска, наскоро отличена от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация за..