„2014-а бе най-щъркеловата година”, заяви за Радио България д-р Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на сдружение „Зелени Балкани”, който се намира в Стара Загора. В центъра са постъпили много повече бедстващи птици от този вид отколкото през други години.
„През първата си половина годината бе изключително благодатна и се народиха много малки щъркелчета”, разказва д-р Клисурова. „Но впоследствие силните дъждове, градушките, бурите станаха причина за събарянето на много гнезда и загиването на доста малки. В нашия център постъпиха стотина наранени и паднали от гнездата си щъркелчета, което е поне с 50 на сто повече от други години.”
По мнение на доброволците, участвали в започналото миналата година международно преброяване на белия щъркел, през пролетта е имало много повече гнезда с по три и четири щъркелчета от обикновено. Топлата и дълга есен явно не е успяла да прогони всички щъркели и до Коледа имаше много сигнали за забелязани щъркелови птици тук и там из страната. Това е опасно, защото тези птици може да станат жертва на последвалото силно застудяване и падналите снегове. И понякога ние, хората, участваме в подвеждането им.
Апелът на д-р Клисурова е: „Не хранете закъснелите щъркели или други мигриращи птици. Има случаи, в които хората подхождат грешно към такива птици и започват да им подхвърлят храна. Това лъже щъркелите и не отключва миграционния им инстинкт. А тези птици и без това гнездят предимно в населени места и са много свикнали с човека. Те мигрират заради малкото храна или липсата на храна тук през зимата, а не толкова заради температурите. Възможно е също забелязаните напоследък щъркели да са от по-северни популации и по пътя на миграцията си да са останали тук заради достатъчното количество храна в незамръзналите ни все още водоеми.”
„Когато храната изчезне и стане наистина студено, това мотивира птиците да политат на юг”, обяснява Христина Крисурова. „Възможно е хората, съобщаващи за видени щъркели в снега да ги бъркат и с белите чапли, които си зимуват тук. Видени от далеч, струпани на големи групи, често чаплите биват припознавани като щъркели.”
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността българският външен министър Георг Георгиев се срещна с колегата си от Република Северна Македония Тимчо Муцунски. Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..