Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не хранете късните щъркели

БНР Новини
Снимка: БТА

„2014-а бе най-щъркеловата година”, заяви за Радио България д-р Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на сдружение „Зелени Балкани”, който се намира в Стара Загора. В центъра са постъпили много повече бедстващи птици от този вид отколкото през други години.

„През първата си половина годината бе изключително благодатна и се народиха много малки щъркелчета”, разказва д-р Клисурова. „Но впоследствие силните дъждове, градушките, бурите станаха причина за събарянето на много гнезда и загиването на доста малки. В нашия център постъпиха стотина наранени и паднали от гнездата си щъркелчета, което е поне с 50 на сто повече от други години.”

По мнение на доброволците, участвали в започналото миналата година международно преброяване на белия щъркел, през пролетта е имало много повече гнезда с по три и четири щъркелчета от обикновено. Топлата и дълга есен явно не е успяла да прогони всички щъркели и до Коледа имаше много сигнали за забелязани щъркелови птици тук и там из страната. Това е опасно, защото тези птици може да станат жертва на последвалото силно застудяване и падналите снегове. И понякога ние, хората, участваме в подвеждането им.

Апелът на д-р Клисурова е: „Не хранете закъснелите щъркели или други мигриращи птици. Има случаи, в които хората подхождат грешно към такива птици и започват да им подхвърлят храна. Това лъже щъркелите и не отключва миграционния им инстинкт. А тези птици и без това гнездят предимно в населени места и са много свикнали с човека. Те мигрират заради малкото храна или липсата на храна тук през зимата, а не толкова заради температурите. Възможно е също забелязаните напоследък щъркели да са от по-северни популации и по пътя на миграцията си да са останали тук заради достатъчното количество храна в незамръзналите ни все още водоеми.”

„Когато храната изчезне и стане наистина студено, това мотивира птиците да политат на юг”, обяснява Христина Крисурова. „Възможно е хората, съобщаващи за видени щъркели в снега да ги бъркат и с белите чапли, които си зимуват тук. Видени от далеч, струпани на големи групи, често чаплите биват припознавани като щъркели.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ЕК: България закъснява с изпълнението на Плана за възстановяване

България значително закъснява с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), се казва в доклада за страната ни, изготвен от Брюксел, за 2024 г., предаде БНТ. ПВУ на България е в размер на 5.689 млрд. евро безвъзмездни средства...

публикувано на 19.06.24 в 17:56

Социалната пенсия за старост става 307,07 лв. от 1 юли

Социалната пенсия за старост ще се увеличи от 276,64 лв. на 307,07 лв. от 1 юли, реши служебното правителство на днешното си заседание. Повишаването на социалната пенсия ще доведе до ръст на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, тъй..

публикувано на 19.06.24 в 16:00

1/4 от депутатите са жени, 1/3-та влизат за първи път в парламента

Мъж на около 45 г., юрист или с икономическо образование. Това е сборният образ на депутата в 50-ия парламент. Дамите в него са със 7 повече, отколкото в предходния мандат, или 64 дами. Те са 1/4 от състава на юбилейното Народно събрание...

публикувано на 19.06.24 в 08:44