Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С музиката си Татяна Колева интегрира българския дух в Европа

Снимка: архив

През средата на м.в. се обръща по-голямо внимание на ударните инструменти, като се пишат специално произведения, обхващащи звуковото им разнообразие. Маримбата е един от тях, а в ръцете на Татяна Колева той придобива особена красота. Татяна е професионалист, достигнал най-високи постижения в сферата на класическото и импровизационно майсторство. И до днес тя продължава да се развива като изпълнител и педагог. „Всичко започна с една мечта, а това е музика – споделя Татяна Колева. – В детството си свирех на пиано, по-късно кандидатствах в музикалното училище в родния ми град Варна с ударни инструменти. Моят пръв учител бе Роза Сивриян. След това съвсем естествено бе да постъпя в Консерваторията в София, сега НМА „Панчо Владигеров”. Две години учих там и получих покана от американския преподавател Робърт ван Сайс да замина за Холандия. За мен бе истинско предизвикателство. Много усилия и труд ми струваше това мое решение, но когато човек има силно желание, нещата винаги се получават.”

В Холандия Татяна Колева основно свири в няколко дуета със свои колеги – съчетава различни ударни инструменти със саксофона на Рутгер ван Отерло, с църковния орган на Ян Хаге, с флейтата на Елеонора Памайер.Тя отделя място в репертоара си и за блус в групата Rubatong. В момента Татяна преподава в две консерватории – в Ротердам и Гронинген, прави майсторски класовe по цял свят. През 2009 създава Youth percussion pool - състав, който е носител на званието "Ансамбъл на годината 2012". „Аз имам невероятен шанс да работя с композитори, които пишат специално за мен – продължава своя разказ изпълнителката. Това е огромно, лично богатство, но е и важен принос за репертоара на ударните инструменти като цяло. След като бъдат представени пиесите от мен, всички студенти и колеги имат достъп до тях. Участвам активно в процеса на написването на дадена композиция. Свободата на формата и съчетанието на различни стилове е много важно. Вече я няма тази привързаност към класиката и полифоничната линия. Всичко може да се смеси – етно, поп, джаз и електроника. Музиката е толкова лично и интимно изживяване и ако човек не вложи в нея цялата си душа, не може да бъде професионалист.”
Какво предстои на Татяна Колева в близко бъдеще?

„С огромен интерес започвам тази година. Това което очаквам сега е един голям проект с танцовата компания Leineroеbana. Всички изпълнители са на сцената – и танцьори, и музиканти. В програмата има музика на китайско-американския композитор Тан Дюн, на гръцкия Йоанис Ксенакис и други съвременни автори. След това ще представя в София нов концерт за маримба и оркестър, написан от Ценко Минкин. Премиерата ще бъде на 16.04 в зала „България”. Месец по-късно, предстои второто издание на „Амстердам маримба уикенд”. За него ми помагат моите постоянни партньори от Pustjens Percussions Productions. Всичко това ще се случи заедно с тях между 8 – 10 май.“

За времето прекарано в Холандия – повече от 15 години, Татяна Колева е допринесла много за интегриране на България в Европейската култура. Затова през 2007 г. получава от музикалното предаването на БНР „Алегро виваче“ наградата „Музикант на годината”. Две години по-късно отново е отличена с този приз.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15