Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С музиката си Татяна Колева интегрира българския дух в Европа

Снимка: архив

През средата на м.в. се обръща по-голямо внимание на ударните инструменти, като се пишат специално произведения, обхващащи звуковото им разнообразие. Маримбата е един от тях, а в ръцете на Татяна Колева той придобива особена красота. Татяна е професионалист, достигнал най-високи постижения в сферата на класическото и импровизационно майсторство. И до днес тя продължава да се развива като изпълнител и педагог. „Всичко започна с една мечта, а това е музика – споделя Татяна Колева. – В детството си свирех на пиано, по-късно кандидатствах в музикалното училище в родния ми град Варна с ударни инструменти. Моят пръв учител бе Роза Сивриян. След това съвсем естествено бе да постъпя в Консерваторията в София, сега НМА „Панчо Владигеров”. Две години учих там и получих покана от американския преподавател Робърт ван Сайс да замина за Холандия. За мен бе истинско предизвикателство. Много усилия и труд ми струваше това мое решение, но когато човек има силно желание, нещата винаги се получават.”

В Холандия Татяна Колева основно свири в няколко дуета със свои колеги – съчетава различни ударни инструменти със саксофона на Рутгер ван Отерло, с църковния орган на Ян Хаге, с флейтата на Елеонора Памайер.Тя отделя място в репертоара си и за блус в групата Rubatong. В момента Татяна преподава в две консерватории – в Ротердам и Гронинген, прави майсторски класовe по цял свят. През 2009 създава Youth percussion pool - състав, който е носител на званието "Ансамбъл на годината 2012". „Аз имам невероятен шанс да работя с композитори, които пишат специално за мен – продължава своя разказ изпълнителката. Това е огромно, лично богатство, но е и важен принос за репертоара на ударните инструменти като цяло. След като бъдат представени пиесите от мен, всички студенти и колеги имат достъп до тях. Участвам активно в процеса на написването на дадена композиция. Свободата на формата и съчетанието на различни стилове е много важно. Вече я няма тази привързаност към класиката и полифоничната линия. Всичко може да се смеси – етно, поп, джаз и електроника. Музиката е толкова лично и интимно изживяване и ако човек не вложи в нея цялата си душа, не може да бъде професионалист.”
Какво предстои на Татяна Колева в близко бъдеще?

„С огромен интерес започвам тази година. Това което очаквам сега е един голям проект с танцовата компания Leineroеbana. Всички изпълнители са на сцената – и танцьори, и музиканти. В програмата има музика на китайско-американския композитор Тан Дюн, на гръцкия Йоанис Ксенакис и други съвременни автори. След това ще представя в София нов концерт за маримба и оркестър, написан от Ценко Минкин. Премиерата ще бъде на 16.04 в зала „България”. Месец по-късно, предстои второто издание на „Амстердам маримба уикенд”. За него ми помагат моите постоянни партньори от Pustjens Percussions Productions. Всичко това ще се случи заедно с тях между 8 – 10 май.“

За времето прекарано в Холандия – повече от 15 години, Татяна Колева е допринесла много за интегриране на България в Европейската култура. Затова през 2007 г. получава от музикалното предаването на БНР „Алегро виваче“ наградата „Музикант на годината”. Две години по-късно отново е отличена с този приз.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15