През средата на м.в. се обръща по-голямо внимание на ударните инструменти, като се пишат специално произведения, обхващащи звуковото им разнообразие. Маримбата е един от тях, а в ръцете на Татяна Колева той придобива особена красота. Татяна е професионалист, достигнал най-високи постижения в сферата на класическото и импровизационно майсторство. И до днес тя продължава да се развива като изпълнител и педагог. „Всичко започна с една мечта, а това е музика – споделя Татяна Колева. – В детството си свирех на пиано, по-късно кандидатствах в музикалното училище в родния ми град Варна с ударни инструменти. Моят пръв учител бе Роза Сивриян. След това съвсем естествено бе да постъпя в Консерваторията в София, сега НМА „Панчо Владигеров”. Две години учих там и получих покана от американския преподавател Робърт ван Сайс да замина за Холандия. За мен бе истинско предизвикателство. Много усилия и труд ми струваше това мое решение, но когато човек има силно желание, нещата винаги се получават.”
„С огромен интерес започвам тази година. Това което очаквам сега е един голям проект с танцовата компания Leineroеbana. Всички изпълнители са на сцената – и танцьори, и музиканти. В програмата има музика на китайско-американския композитор Тан Дюн, на гръцкия Йоанис Ксенакис и други съвременни автори. След това ще представя в София нов концерт за маримба и оркестър, написан от Ценко Минкин. Премиерата ще бъде на 16.04 в зала „България”. Месец по-късно, предстои второто издание на „Амстердам маримба уикенд”. За него ми помагат моите постоянни партньори от Pustjens Percussions Productions. Всичко това ще се случи заедно с тях между 8 – 10 май.“
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..