Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ралчев – за музиката, международните проекти и незабравимите моменти на сцената

| обновено на 11.02.15 в 13:06
Истински щастлив съм, когато изпитам онова неуловимо чувство, наречено удоволствие от музиката – казва Петър Ралчев.


Името на известния акордеонист отдавна е познато по целия свят. Има почитатели в Европа, САЩ, Азия, а на Балканите е истинска легенда. Повече от десетилетие работи с музиканти от различни националности. Изпълнява композиции в български фолклорен стил, класическа музика, участва в етно и джаз формации. Информация за приноса му можем да прочетем във френската енциклопедична книга „История на акордеона” (1991 г.) от Франсоа Билар и Дидие Русен. През последните години най-често се изявява с „Лоби“ – джаз секстет, създаден от барабаниста Стефан Галан. В групата е арменският пианист Тигран Хамасян и още няколко известни инструменталисти. През 2014 г. те взеха участие в поредица от джаз фестивали в Белгия, Франция и Алжир.

Едно от професионалните предизвикателства през последните години е участието ми в група, която изпълнява клезмер. Музикантите са от Европа, САЩ, аз съм единственият представител на България – споделя Петър Ралчев и продължава:

Може би не всички знаят подробности, но това е музиката на евреите в Източна Европа. Разбира се, през годините те са „взимали назаем“ интонационен материал от народите, с които са живели заедно. Получили са се много интересни влияния. Събрахме се по идея на Алън Берн (пианист, акордеонист и композитор от САЩ, който живее в Европа). Той реши да съпостави два стила, някога битували едновременно на стария континент. Това са клезмер и музиката на циганите лаутари, разпространена в Румъния, Молдова, Украйна. За пръв път свирихме на фестивал в Хелзинки, Финландия. Оттогава постоянно ни канят на различни форуми. Работата с тези музиканти, както и с групата на Стефан Галан за мен е много интересна. Голяма чест да си на една сцена с такива големи имена.


Нека отбележим, че преди да открие очарованието на клезмер, Петър Ралчев с радост включва в репертоара си авторски пиеси, повлияни от различни култури. В неговите албуми ще срещнем заглавия като „Румънско лаутари“, „Валс мюзет“, „Сръбско коло“ и др.

Най-важно е да обичаш това, което правиш, според мен – казва още Петър Ралчев. – Както и да имаш желание постоянно да се развиваш и усъвършенстваш. А в основата на всичко е любовта към музиката. Трябва да живееш с това. Случва ми се да не свиря с дни, но мисълта за изкуството не ме напуска и постоянно ми идват идеи. На 5-годишна възраст научих от моя чичо първата мелодия и я изпълних на акордеон. После учих при Костадин Миларов в Пазарджик, в Музикалното училище в Пловдив... Не съм си и помислял, че може да избера друга професия. Е, като всяко дете някога си представях, че може да стана добър футболист. Но винаги съм знаел, че това ми е отредено – музиката. Най-голямото щастие е когато изпиташ удоволствие от концерта, от изпълнението си. Важното е да се получи разговор с приятелите на сцената. А когато увлечеш и публиката да реагира на това, което се случва, усещането е още по-вълнуващо.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кирил Маричков

България се сбогува с великия Кирил Маричков

Трагичната смърт на рок легендата Кирил Маричков, който загуби живота си при инцидент преди концерт във врачанското село Селановци, предизвика емоционалните коментари на стотици хиляди фенове, музиканти, общественици и политици. Отиде си “щурецът”..

публикувано на 12.10.24 в 09:36
Кирил Маричков

Отиде си "щурецът" Кирил Маричков

Почина българският певец, китарист и композитор Кирил Маричков. Трагедията се е случила при инцидент в село Селановци, където рок музикантът е трябвало да има концерт с "Фондацията", съобщи bTV, позовавайки се на свои източници. Рок пътят на..

публикувано на 11.10.24 в 20:12

"Крадец на мечти"

Музиката на DARA е пъстра като самата нея - доказва го най-новият ѝ сингъл "Крадец на мечти". В него младата певица води откровен диалог с вътрешния си критик - онзи глас, който често ни руши и разколебава, но в същото време без милост ни тласка към..

публикувано на 11.10.24 в 10:15