На 20 февруари за втори път ще бъдат връчени Годишните фолклорни награди, посветени на 120-годишнината от рождението на народната певица Гюрга Пинджурова. Според регламента събитието има два етапа. В началото на годината се избират носителите на приза за цялостен принос. А до края на септември ще станат известни победителите в отделните категории – „Глас на годината”, „Албум на годината”, „Любим изпълнител” и др. Организатор е сдружение „Наследници на фолклорния огън”, с подкрепата на известни български изпълнители и фолклористи.
Новите носители на приза за цялостен принос вече са известни. Гласуването става по електронен път на сайта на Годишните фолклорни награди. Почитателите на българското традиционно изкуство избраха голямата народна певица Любка Рондова и дългогодишния хореограф Ради Радев.
Родена в Егейска Македония, Любка Рондова е сред най-обичаните народни певици. Житейският й път е вълнуващ, изпълнен с перипетии, а песента и любовта към изкуството осмислят всеки миг от него. В най-ранните си години преживява Гражданската война в Гърция (1946-1949), която разпилява семейството й по света. Заедно с други деца-емигранти е изпратена първо в Румъния, после в Полша, накрая – в Чехия. Там завършва гимназия и Философско-филологическия факултет на Карловия университет (Прага). Владее няколко чужди езика. В България пристига при роднини, по-късно цялото семейство се събира в София. Дълги години работи като филолог на Ансамбъл за народни песни и танци „Гоце Делчев”. Тя е и сред най-известните солистки на състава. Пяла е на всички континенти, почитателите й нямат брой. Едно от най-значимите дела, на които е посветила огромни усилия, е събирането на народни песни от родния й край. Тя „извади на бял свят“ и направи популярни редица заглавия, включени в историческия сборник „Български народни песни” на братя Миладинови. Пише и авторска музика по текстове на съвременни поети. Издирила е и текстове на песни, чиито мелодии са забравени. Към тях създава музика в духа на оригиналния фолклорен стил. Такива примери има много – „Велико, дульбер бугарко”, „Три коня лудо тераше”, „Будинска Яна” и др.
Първи януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и..
В първия ден на Новата 2025 г. Разлог ще се събуди от "звонци и тумбелци", зурни и тъпани. По традиция колоритният кукерски фестивал "Старчевата" ще започне в 11:00 часа на централния площад " Преображение " . Седем групи от седем..
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..