Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България става част от инфраструктурата на Южния газов коридор

Снимка: БГНЕС

През седмицата министърът на енергетиката Теменужка Петкова присъства на знаменателно събитие – церемонията за полагане на първата тръба от Трансанадолския газопровод ТАНАП, която се проведе в турския град Селим. За значимостта на събитието говори обстоятелството, че то бе уважено от президентите на Азербайджан, Турция и Грузия, от зам.-председателя на Европейската комисия Марош Шевчович и, разбира се, от президента на Управителния съвет на ТАНАП Ровнаг Абдулаев.

По време на церемонията министър Петкова подчерта, че газовите връзки на България с Гърция и Турция са неразделна част от инфраструктурата на Южния газов коридор. Те ще осигурят сигурност и диверсификация на доставките и източниците на природен газ както за страната ни, така и за региона на Югоизточна Европа. За българското правителство завършването на интерконекторите със съседните страни е приоритет в енергийния сектор. Като пример за това Петкова посочи продължаващите интензивни разговори на съвместната работна група между българската и турската страна за изготвяне на предварително прединвестиционно проучване за газовата връзка Турция-България.

По време на посещението си в Селим министър Петкова се срещна със зам.-председателя на Европейската комисия Марош Шевчович, който потвърди подкрепата на ЕК за изграждането на интерконекторната връзка България-Гърция като важна част от Южния Коридор. В конкретен план Петкова увери своя събеседник, че българската страна е изготвила пътна карта с разписани дейности и срокове за реализация на този проект, според която се очаква през 2018 г. газопроводът да е изграден. А за настоящата година кабинетът предвиди държавна гаранция от 80 млн. евро, което е допълнителен израз на усилията ни за ускореното изграждане на интерконектора и влизането му в експлоатация. Впрочем на заседанието на Европейския съвет в Брюксел два дена по-късно премиерът Борисов настоя изрично Европа да подпомогне финансово този проект.

В заключение да припомним, че се предвижда Трансанадолският тръбопровод с дължина от 1850 км да премине през територията на Турция от грузинско-турската до турско-гръцката граница и строителството да бъде завършено през 2018 г. Тогава той трябва да влезе в експлоатация с първоначален капацитет от 16 млрд. кубометра на година, от които 10 млрд. вече по Трансадриатическия газопровод ще стигат до Италия. Това количество включва и договорените 1 млрд. кубически метра годишно за България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борис Руге в Хърватия , 30.10.24 г.

По съседски: Събития с балкански адрес

Спорове в Хърватия около изпращането на военни в мисията на НАТО в подкрепа на Украйна Заместник генералният секретар на НАТО Борис Руге посети Хърватия, за да обясни на местните депутати за мисията на Алианса в подкрепа на Украйна,..

публикувано на 01.11.24 в 10:15

160 години от основаването на конезавода "Кабиюк"

Шуменското село Коньовец отбелязва 160 години от основаването на най-стария конезавод в България. Честванията в стопанството започват на 1 ноември, където представители на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд "Земеделие" ще..

публикувано на 01.11.24 в 07:05
Есенен пейзаж

Денят на народните будители ще е слънчев

В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° –  22°, в..

публикувано на 31.10.24 в 19:45