Лидерите на ЕС подкрепиха предложението на Еврокомисията за създаване на енергиен алианс. Според "Комерсант" това е най-тежката енергийно политическа инициатива на ЕС след приемането през 2009 г. на Третия енергиен пакет, създал много проблеми за Русия. ЕС може да предизвика още по-голямо главоболие, защото в концепцията се предлага Еврокомисията да получи правото пряко да влияе върху търговските споразумения за газовите доставки, включително и договорите на "Газпром", като по този начин влоши още повече монополното му положение спрямо Европа.
Първият опит за намеса в търговските преговори ЕК получи по време на газовия конфликт между Русия и Украйна, като ситуацията там въобще не е от полза за "Газпром".
Брюксел всъщност призовава по-бедните страни от ЕС, каквато е и България, да купуват газ на дори на по-висока цена, отколкото предлага Русия. Например, газът от Катар за Полша излиза с 30% по-скъпо, отколкото руският.
В допълнение може да се спомене , че лобираните от Еврокомисията проекти, например - „Южният газов коридор“, са откровено политически. Реализацията им може да бъде доста съмнителна, когато Москва изгради газов хъб в Турция. Ако за Европа се окаже, че не е готова да купува руски газ, който не минава през Украйна, то Русия ще отиде на други пазари. Разбира се, първоначално тя ще понесе загуби, но в дългосрочен план има опасност да загуби Европейският съюз.
В петък(20.03) се проведоха преговори по новия "летен пакет" от руските доставки на газ за Киев. Конкретни договорености не бяха постигнати, но пък бяха очертани общите контури на съглашението - "Газпром" ще продължи да доставя газ по предплатена цена и ще запази отстъпката по договора. Украйна се съгласи да закупува руски газ за запълване на подземните си хранилища до удобно ниво за всички страни - 19 милиарда кубически метра, като Еврокомисията по принцип е готова за частично финансиране на покупката. Следващият кръг от преговорите е насрочен за средата на април.
Украинският президент Володимир Зеленски отправи покана към китайския президент Си Цзинпин да посети страната му . "Готови сме да се срещнем с него", каза Зеленски пред АР, откроявайки китайския президент като един от най-значимите и стратегически важни..
Копия на акредитивните си писма връчи на заместник-министъра на външните работи Костадин Коджабашев новоназначената посланичка на Украйна у нас Олеся Илашчук. Това съобщи Министерството на външните работи. По време на срещата с посланик..
Съставите на секционните избирателни комисии зад граница за изборите на втори април вече са попълнени. Външното ни министерство предостави на Централната избирателна комисия списъци със желаещи наши сънародници по места, които се включват в тях...
Украинският президент Володимир Зеленски е заявил пред ръководителя на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, че безопасността на..
Копия на акредитивните си писма връчи на заместник-министъра на външните работи Костадин Коджабашев новоназначената посланичка на Украйна у нас..
Украинският президент Володимир Зеленски отправи покана към китайския президент Си Цзинпин да посети страната му . "Готови сме да се срещнем с него", каза..