Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската комисия ще има право да влияе на договорите на "Газпром"

Снимка: архив

Лидерите на ЕС подкрепиха предложението на Еврокомисията за създаване на енергиен алианс. Според "Комерсант" това е най-тежката енергийно политическа инициатива на ЕС след приемането през 2009 г. на Третия енергиен пакет, създал много проблеми за Русия. ЕС може да предизвика още по-голямо главоболие, защото в  концепцията се предлага Еврокомисията да получи правото пряко да влияе върху търговските споразумения за газовите доставки, включително и договорите на "Газпром", като по този начин влоши още повече монополното му положение спрямо Европа.

Първият опит за намеса в търговските преговори ЕК получи по време на газовия конфликт между Русия и Украйна, като ситуацията там въобще не е от полза за "Газпром".

Брюксел всъщност призовава по-бедните страни от ЕС, каквато е и България, да купуват газ на дори на по-висока цена, отколкото предлага Русия. Например, газът от Катар за Полша излиза с 30% по-скъпо, отколкото руският.

В допълнение може да се спомене , че лобираните от Еврокомисията проекти, например - „Южният газов коридор“, са откровено политически. Реализацията им може да бъде доста съмнителна, когато Москва изгради газов хъб в Турция. Ако за Европа се окаже, че не е готова да купува руски газ, който не минава през Украйна, то Русия ще отиде на други пазари. Разбира се, първоначално тя ще понесе загуби, но в дългосрочен план има опасност да загуби Европейският съюз.

В петък(20.03) се проведоха преговори по новия "летен пакет" от руските доставки на газ за Киев. Конкретни договорености не бяха постигнати, но пък бяха очертани общите контури на съглашението - "Газпром" ще продължи да доставя газ по предплатена цена и ще запази отстъпката по договора. Украйна се съгласи да закупува руски газ за запълване на подземните си хранилища до удобно ниво за всички страни - 19 милиарда кубически метра, като Еврокомисията по принцип е готова за частично финансиране на покупката. Следващият кръг от преговорите е насрочен за средата на април.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 8

В осмия брой на предаването с водещ Красимир Мартинов разказваме за б ългарските стъпки в далечна Бразилия, описани в книгата на Даниел Методиев. От Венета Николова научаваме какво  предлага българската закусвалня на Шошана в Сао Пауло, а с..

публикувано на 11.07.24 в 12:00

Сървайвър по български или как оцеляват хората от с. Радево

Село Радево се намира в Североизточна България, в община Аксаково, недалеч от морската ни столица Варна. Разстоянието е около 30-40 мин. път с кола. В Радево постоянно има не повече от 60 жители, като повечето са на възраст над 60-70 години, а за..

публикувано на 11.07.24 в 10:25
Димитър Главчев

България иска от Скопие връщане към договора за добросъседство от 2017 г.

"Обсъдихме, как НАТО да стане по по-силен, залагайки на колективното, като същевременно бъде усилена отбраната на всяка страна член", заяви служебният премиер Димитър Главчев. Той добави, че в дискусиите във Вашингтон на срещата на върха по повод 75-тата..

публикувано на 11.07.24 в 08:54