Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За котките и музеите

БНР Новини
Скулптура на котка в Дома на хумора и сатирата в Габрово, автор Георги Балабанов.
Снимка: архив

Домът на хумора и сатирата в Габрово днес празнува своя рожден ден. Той е създаден на 1 април 1972 година. Развива се като културен институт с мото „Светът е оцелял, защото се е смял”, измислено от българския сатирик Радой Ралин. В музея човек може да се наслади на творби на български и чуждестранни автори на хумористично изкуство, да се огледа в криви огледала или просто да се посмее.

Габровският хумор е известен в цяла България. Габровците са остроумни и пестеливи. Един от главните герои в анекдотите и символ на града е черната котка. Казват, че габровци режат опашките на котките, за да се затваря по-бързо след тях вратата и да не изстива стаята. За да не плащат за коминочистач, хората пускали котета със запалена опашка през комина.

В Дома на хумора и сатирата може да се види уникална скулптура на котка, изработена през 1979 година съобразно габровския принцип „От нищо – нещо”. Тя е дело на българския скулптор Михаил Бенчев. Смята се, че изпълнява желания. Тялото й е изградено от най-евтините трайни материали по онова време – 300 кг пирони и тел. Тя не е с отрязана опашка, защото се смята, че никой габровец не би изхабил ножицата си.

Татяна Цанкова, директор на Дома на хумора и сатирата, разказа, че празненствата за рождения ден на музея текат с пълна сила. Организирани са весели игри за децата, а възрастните могат да се насладят на нови хумористични творби, от България и чужбина.

Друго забавно и интересно събитие, свързано с котките, се проведе в Националния музей „Земята и хората” в София – Международна изложба на котки. Тя е организирана от Националната федерация по фелинология. Повече за нея ни разказва Камелия Босилкова, представител на федерацията и организатор на събитието:

Котките се оценяват по стандарт и темперамент, получават оценки. Писаните, които са събрали най-голям брой точки, са номинирани за Best-in-show. Те се групират по категории в Best-in-show, където съдиите на Международната федерация по фелинология (FIFE) оглеждат всяка котка и гласуват за тази, която считат за най-красива, за такава, която най-много се доближава до стандарта на породата и има най-добър характер.

На изложбата бяха представени редки и впечатляващи породисти котки: бенгалска, девон рекс, донски сфинкс, мейн-куун, норвежка горска, британска, турска ангора, сингапура, която е най-малката по размер котка и много други.

Един от открояващите се котараци беше Бони Фейс. Бончо, както го нарича неговият стопанин, е бял, къдрав котарак, порода девон рекс. Веселин Гарабитов разказва повече за особеностите на своя  домашен любимец:

Девон рекс – къдравите котенца се появяват през 6о-те години в Девъншир, Великобритания. Напълно естествена мутация, без да е търсена нарочно. Участваме за втори път в изложбата. Досега има няколко отличия. – казва той. – Интересното е, че в България има около десетина животни, не е разпространена порода, рядка е, шегува се Веселин – „От ефира на БНР си търсим женска.“

За да не се разочароват любителите, специално беше организиран конкурс за клас „домашни котки“, където животни без родословие се бориха за първо място – най-красива и добродушна домашна котка.

И още нещо интересно: посетителите можеха да видят изложба на картини с котки от Людмила Отузбирова. Тя е в ХI клас в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“.

Рисувам котките на амбалажна хартия или акварелна с маркер, който топя в туш. Днес нарисувах турска ангора, сиамски котки, мейн кун, персийски и ориенталски късокосмести. Аз съм любител на животни. Идеята да рисувам котки ме впечатли – каза Людмила.

Снимки: Луиза Лазарова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..

публикувано на 10.01.25 в 10:35

Цветни тропически емоции очакват посетителите на Ботаническата градина

Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..

публикувано на 10.01.25 в 07:05

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45