Управляващата партия ГЕРБ обяви изненадващо, че идната седмица започва консултации с всички парламентарни сили за постигане на консенсус за конституционни промени във връзка с реформата в съдебната система. Идеята е Висшият съдебен съвет да бъде разделен на две камари – една на съдиите и друга на прокурорите, а главният прокурор да се отчита пред парламента. Намеренията за реформиране на съвета датират от десетина години и сами по себе си не са изненада. Изненадата идва от това, че доскоро Министерството на правосъдието смяташе, че подобно реформиране е възможно и без конституционни промени. Сега управляващите са стигнали до заключението, че без конституционни промени реформата би била половинчата, което само по себе си е много положително. От последвали изявления се разбра обаче, че няма намерение промените да бъдат приемани от Велико народно събрание. Това от своя страна означава, че не може да се очакват новости във взаимоотношенията между властите в съдебната система, а само промени в системата на нейното управление, които да доведат до по-ефективно правораздаване. Инициаторите възнамеряват също чрез промени на вътрешната структура на съдебната власт да се осигури възможност за влизане на нови хора в нея, а чрез намаляване на мандата на Висшия съдебен съвет – да се избегне сегашната възможност в съдебната система да се формира бюрократична класа от хора, които през цялата си кариера са административни ръководители. Реформиране на Висшия съдебен съвет вероятно ще са склонни да приемат всички политически сили, но основните от тях – ГЕРБ, БСП и ДПС, ще са особено внимателни да запазят позициите си в съдебната система. Депутати от почти всички парламентарни групи откровено споделят, че не очакват радикални промени в начина на функциониране на съдебната власт, защото най-големите политически сили имат в нея свои лобита и нямат интерес да ги пипат. Какво в крайна сметка ще се получи от иначе похвалната инициатива, за която отдавна настоява и Европейската комисия, ще видим в хода на консултациите и след тях.
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или просто традиционна спирка за информация, добро настроение и глътка българщина в делника – и днес ви..
В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или..