Днес започва четвъртото издание на „Джаз форум Стара Загора“. Сцената отново е в античния форум „Августа Траяна“. Четири поредни години там се събира елитът на българските джаз музиканти.
Той съдържа много от „суингиращите опери“. Разбира се, „Порги и Бес“ – най-известната сред тях, в изпълнение на Биг бенда на БНР и тромпетистите Михаил Йосифов, Росен Захариев. Интересна програма, включваща различни арии, изпълнява Милица Гладнишка, заедно с Михаил Йосифов секстет. Милица, която е джаз певица и актриса, неслучайно се захваща с тази тежка задача. Тя дълги години е учила класическо пеене и пиано, затова може да си позволи да изпълнява сложните аранжименти на лидера на формацията. „Джаз БъдеЩе“ се нарича една студентска група, специално създадена за форума. В нея свирят възпитаници на Нов български университет, Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и Консерваторията „Джузепе Верди“ в Милано, Италия. Своя нов албум представя Живко Петров в третия ден на фестивала. Незаменимо е присъствието на Военния биг бенд от Стара Загора и момчетата на капитан Цветомир Василев. Те не само свирят в програмата, но са част от организацията. Цяла година буквално „горят“ с идеята за фестивала. Без тяхната прекрасна енергия нямаше да успеем. Представяме и Лили Илиева – новото явление на българската вокална сцена, заедно с музиканти от т.нар. „холандска школа“. Инструменталистите, които са заедно с нея, са завършили консерваторията в Грьонинген. Групата изпълнява произведения на големите вокалисти в джаза, пиеси на Кол Портър и др.
Голямото име в афиша на фестивала тази година е Джери Бергонци. Спомням си как с пианиста Пламен Карадонев някога свирихме дуети в Дома на децата в Стара Загора. Дори не сме си представяли, че след време ще направим проекта „Лайв зара джаз“ през април 2010 г. Не сме и мечтали, че няколко години след това тук ще дойде този голям музикант. Джери Бергонци ще бъде на сцената на 12 юни. Той е един от петимата най-известни съвременни саксофонисти. Неговите учебници са най-търсените помагала и са най-високото ниво по джазова импровизация. Ден след концерта си той ще направи безплатен майсторски клас в Стара Загора. След това – за студентите в НМУ в София. Това е жест от Община Стара Загора, организатор на фестивала, към всички, които искат се докоснат до висините на импровизаторското му изкуство.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..