В порутената сграда думите отскачат като куршуми, за да напомнят за един изгубен свят. Малиецът Бамба Малинке пее своята тъжна песен – ала неусетно тъгата прелива в надежда и от нещастието се ражда сбъдната мечта. „Напуснах своята страна, за да построя нов свят!”
Песента Sofia Dream изразява почитта ми към града и очакванията ми да намеря повече надежда, след като преживях много трудни дни в моята страна – казва Бамба. – Намирайки се в София, аз отново държа живота в ръцете си, виждам, че хоризонтът е светъл и че има втори шанс за мен. Това са все причини да възпея София, която обичам много.
Бамба Малинке е на двайсет и седем. Преди три години в Мали нахлуват ислямистите, налагат шериата и окървавяват родната му страна. Но той не се примирява, композира и изпява песен за свободата на религиите. Нали всички религии водят към Бог, мисли новопосветеният християнин и зове към любов, братство, помирение. За да се стигне до тъжната развръзка – родителите му биват убити, а Малинке бяга от родината си в България. Днес той има свобода, работа, приятели. Един от близките му хора е македонецът Филип Лазаревски – и той на двайсет и седем, избрал столицата ни за свой град, продуцент на общата им песен Sofia Dream. Питам какво го вдъхновява тук. Отговорът му:
Това е самият град, духът на града, хората, които живеят в него, културата. Това подтиква другите да пишат песни, да говорят за града и да бъдат вдъхновявани от София.
Филип казва, че приятелят му Малинке е добър пример за всички бежанци, защото се развива. Разбира се, България не е безпроблемната държава, но е много по-добра, в сравнение със страните, от които идват тези хора. И Малинке го осъзнава.
България за мен е изключително голяма приемна родина. И аз съм очарован да бъда тук, свободно да се разхождам по улиците и да живея в мир и сигурност. Наистина много бежанци гледат на Запад, но това е въпрос на личен избор. Мисля, че хората, които идват в България, не познават истински страната и нейните възможности. Това е една от причините те да искат да отидат другаде, докато аз се чувствам добре и предпочитам да остана тук – намерих си приятели и добра работа и съм щастлив.
В момента Малинке и Филип подготвят премиерата на видеото на Sofia Dream – действието се развива сред руините на изоставена сграда.
Ние снимахме one shot video за песента Sofia Dream, а сега предстои и официалното видео да излезе – обяснява Филип. – Надявам се, че това ще стане в началото на август и ще бъде заснето на същото място, но с хореография от професионални танцьори и с подкрепата на едно R&B cru, което много се зарадва на инициативата Sofia street music и подкрепя Малинке в неговото начинание. Къщата-декор на клипа се намира в покрайнините на София и това е бившата Академия за обществени науки и социално управление. Вътре има прекрасен интериор, структурата на самата сграда е много красива. За съжаление, не е обитавана от дълго време и е оставена да пропадне.
Малинке и Филип се готвят също за концерти на морето, а в края на лятото ще представят и втората си обща песен.
Втората песен носи посланието „Be happy” – бъди щастлив с това, което имаш, бъди щастлив с деня, който ти предстои, бъди щастлив с това, което си създал сам. Изобщо бъди щастлив, че си жив, казва Филип Лазаревски.
Двамата приятели са щастливи с работата си – Филип като графичен дизайнер и Малинке като служител в кол център. И докато на единия не му липсва почти нищо, вторият таи голяма болка и една мечта – някой ден да открие малката си сестра и заедно да заживеят в мир.
Необходимо е да се отделят 2,5 % от БВП за отбрана . По думите на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов нашата страна трябва да направи усилие за увеличаването на средствата за тези разходи, предвид рисковете и заплахите пред военната..
След публикацията на в-к “Financial Times“, че "Лукойл" се готви да продаде рафинерията в България на катарско-британски консорциум до края на годината, дружеството излезе с официална позиция. В писмо до медиите, собственикът на „Лукойл Нефтохим“..
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..